Нещо очаквано

Джаз по френски: какво ни е приготвил фестивалът Jazz a la Grange?

Къде отиваш? В джаза!

Джаз по френски: какво ни е приготвил фестивалът Jazz a la Grange?

Снимка: evianresort

Четвъртият поред фестивал Jazz a la Grange ще се проведе във френския курорт Евиан от 14 до 16 февруари. Фестивалът поставя началото на „новите 20-те“ с изключителна програма: от новатори, работещи с електронни спецефекти и етнически мотиви, до легендата на световната сцена Монти Александър. Приятна изненада ще бъде и джазовото преосмисляне на известната симфонична приказка за Петя и Вълка.

Нека не ви притеснява името на концертната зала – La Grange Au Lac (на френски „сеновал край езерото“). Архитектурният и акустичен шедьовър, направен изцяло от дърво и разположен в курорта Евиан, за четвърта поредна година събира най-ярките имена на джаз сцената в света. Тази година организаторите са преместили датата от средата на декември за февруари –  за разгара на ски сезона и най-романтичния уикенд на зимата.

След карането на ски по склоновете на Porte du Soleil гостите на курорта ще могат да се насладят на представянето на изключителни изпълнители от цял ​​свят. Страхотна идея, особено щом фестивалът започва в деня на Свети Валентин.

Фестивалът се открива с изпълнението на „върховната жрица на арабския джаз“ Яз Ахмед (Yazz Ahmed), която, без да се ограничава в рамките на съвременната джаз традиция, търси вдъхновение във философията, историята и световната култура, използвайки електронни ефекти, превръщайки старите джаз кодове в уникален стил, който критиците наричат „хиперджаз“.

Ориенталските мотиви на вечерта ще бъдат продължени от изпълнението на Дафер Юсеф, родом от Тунис, чийто творчески стремеж е вид духовна практика. Новият му албум Mirrors of Sound е толкова ориенталски и медитативен, колкото и рефлективен и енергичен по западен тертип. Съпроводът на Ейвинд Аарсет и Рафаел Карасано идеално подхожда на прозрачния силен вокал на Юсеф и неговия прост, но необичайно изразителен начин на свирене на древната лютня, чиято история е на 5000 години и рядко може да бъде чута в джаза.

Още една жена, която не признава границите и музикалните условности – барабанистката и композиторката новатор Ан Пасео изследва връзката на светлината и сянката в новия си албум Bright Shadows, който ще бъде представен на публиката на втория ден на фестивала. Като дълбоко чувствителен автор, непрекъснато съзерцаващ света около себе си, Ан Пасео разказва вдъхновяващи истории за това какво е вътре и извън нея.

Концертната програма на фестивала ще бъде продължена от живата джазова легенда Монти Александър, за когото Франк Синатра казва: „Този човек е като експлозив“. За над 50 години блестяща кариера Монти издава повече от петдесет диска като водещ в джазови ансамбли (основно трио) и си сътрудничи с Куинси Джоунс, Дизи Гилеспи и Кларк Тери. А албумът на Монти Александър и певицата Натали Кол Unforgettable (1991) получи награда „Грами“.

И накрая, по традиция, в последния ден на фестивала, ни очаква джаз за цялото семейство: триумфалното завръщане на Amazing Keystone Big Band с две музикални истории, разбираеми и близки за всяка възраст. Легендарната симфонична приказка на Сергей Прокофиев за Петя и Вълка ще получи джаз облик и ще бъде разказана от всеки от инструментите на бигбенда на неговия музикален език. А трогателната и в същото време вдъхновяваща история за момичето от сиропиталището, което иска да пее като голямата Ела Фицджералд, изградена около легендарната личност и песните на "Първата дама на джаза", няма да остави никого безразличен.

 

И още музикални събития, които не бива да пропускаме през 2020-а!