„Нямам търпение да разкажа още веднъж истинската истина за всички фалшиви глупави истории, с които светът е живял досега, вярвайки, че това е истинската му история!“, заяви режисьорът Мел Брукс скоро след като култовата му комедия „История на света, част I " доби изключителна популярност и предизвика небивал интерес при излизането си през 1981 г.
Легендата на комедията и носител на EGOT (награди „Еми“, „Грами“, „Оскар“ и „Тони“) изигра пет различни роли в така актуалната и днес историческа пародия отпреди повече от 40 години. Сред тях бяха Моисей, крал Луи XVI и стендъп философът Комикус.
Сюжетът на първата част на „История на света“ обхващаше каменната ера, библейската епоха на Стария завет, Древния Рим, испанската инквизиция и Великата френска революция. Филмът завършва с обявяването на продължение на фона на кадри с фалшив Хитлер в нацистка униформа насред шоу за кънки на лед, озаглавено „Хитлер на лед“, и очакването приключи!
96-годишният Брукс продуцира и озвучава осемте епизода от новия сериал, той отново е и в ролята на сценарист заедно с Ник Крол, Айки Баринхолц и Уанда Сайкс, които фигурират и в актьорския състав.
Новото продължение идва под формата на осем серии, с продължителност от по половин час със скечове, които включват целувката на Юда, изобретяването на телефона, Гражданската война в Америка, Руската революция и дори десанта на съюзниците в Нормандия.
Ще станем свидетели и на написването на „Ромео и Жулиета“ от Шекспир, на фотосесията на конференцията в Ялта с участието на Чърчил, Рузвелт и Сталин, ще надникнем зад кулисите на дипломатическите преговори за Близкия изток.
Роден на 26 юни 1926 г. в еврейско семейство в Бруклин, Мел Брукс винаги е превръщал хумора и подигравката в любимо оръжие срещу фанатизма.
Няколко комедии на Брукс са класирани сред най-добрите за всички времена - „Пламтящи седла“, „Младият Франкенщайн“, „Продуцентите“ и „Космически топки“. По-късно той с голям успех адаптира за Бродуей „Продуцентите“ и „Младият Франкенщайн“.
Брукс също е продуцирал няколко хитови филма, сред които и „Човекът слон“ на Дейвид Линч.