Начин на живот

Маргарет Атууд и Бернардин Еваристо си поделиха наградата „Букър“

Журито не успя да избере само един победител

Въпреки че според правилата наградата "Букър" не може да бъде споделяна, членовете на журито обявиха, че не могат да изберат само един победител. Маргарет Атууд спечели престижната статуетка с продължението на „Историята на прислужницата“ – „Заветите“, а книгата "Момиче, жена, друго" направи Бернардет Еваристо първата чернокожа жена, отличена с „Букър“. Двете писателки ще си поделят и премията от 50 хиляди паунда. Останалите, които се наредиха във финалната шестица, бяха Салман Рушди, Елиф Шафак, Луси Елман и Чигози Обиома.

В историята на наградите това не е прецедент, въпреки че за първи път побеждават две жени. През 1974 и 1992 година отличието отново е било споделено, но веднага след това правилата са променени с мотив, че така се отклонява вниманието и от двамата писатели. Така или иначе тази година правилата отново са нарушени и на сцената като победители ръцете си стиснаха двете дами.

„Мислех си, че съм твърде стара и вече не се нуждая от подобно внимание“, пошегува се 79-годишната Атууд, която е най-възрастната писателка, печелила някога „Букър“. За нея обаче това е второ отличие, след като преди 19 години беше отличен романа й „Слепият убиец“. А преди цели 33 години е сред номинираните с  „Историята на прислужницата“. Още с появата на продължението на книгата през септември бяха продадени над 100 хиляди копия.

Маргарет Атууд започва да пише „Заветите“ малко след като Доналд Тръмп става президент на САЩ. Съвпадение или не, но в новия роман тя продължава темата за появата и разрухата на режими като този на измисления от нея Гилаед, при който жените са лишени от повечето си права. „Вместо да се отдалечаваме от Гилаед, ние се приближаваме към него в някои държави и особено в Щатите“, сподели писателката при излизането на новата й книга.

За 60-годишната Еваристо "Момиче, жена, друго" е осми роман, в който тя преплита историите на 12 основни герои, предимно чернокожи жени от Великобритания. „Ние знаем, че ако ние не пишем за себе си, няма кой да го направи“, сподели тя. „Има истории, които досега не са представяни в съвременната литература – в този смисъл книгата е революционна. Надявам се да насърча и вдъхновя останалата част от издателската индустрия.“

А в речта си по време на награждаването Еваристо допълни, че се надява да не мине толкова много време, преди наградата отново да бъде спечелена от чернокожа жена. „Невероятно е, че мога да споделя този момент с Маргарет Атууд, която е истинска легенда“, каза още писателката.

 

Елиф Шафак: "Когато пиша, се чувствам свободна"