Начин на живот

Черният петък между история, традиция и тънки сметки с календара

Приятен шопинг!

Черният петък между история, традиция и тънки сметки с календара

Да си призная, лично за мен Черният петък представлява нулев интерес, защото нещата, които искам, никога не се ползват с намаление. Но ми е любопитна тръпката на хората и очакването, че ще се пазарува за почти без пари в този ден, че и в понеделника след него (Cyber Monday). И затова порових малко, за да видя откъде тръгва всичко. С пожелание да намерите това, което търсите, с поне 70% намаление, ето какъв хаос от значения, традиция и тънки сметки с календара е Черният петък.

Като по-обширно понятие в Щатите (откъдето се разпространява), Черният петък се появява в средата на 90-те години на ХХ век. Дотогава такъв термин е имало основно във Филаделфия (и отчасти в Трентън, Ню Джърси). И независимо че Черният петък после е определян като най-важния ден за шопинга в годината, оборотите на този ден така и не постигат рекорди спрямо други дни в годината. Целта е достигната през 2001 г. И този неуспех е свързан не с това, че хората не искат да купуват с намаление, а с това, че са склонни да отлагат. Обикновено коледното пазаруване се случва в събота преди Коледа – това е денят, който традиционно държи рекордите за обороти.

През XIX век „Черен петък“ е означавало срив на борсовите пазари. Това е оригиналното значение на понятието. За първи път е използвано през 1824 г., когато двама борсови спекуланти, Джей Гуд и Джеймс Фиск, се опитали да изтеглят златото от Нюйоркската фондова борса. Когато правителството се намесило, заляло борсата със злато, а резултатът бил масови загуби на инвеститори.

По отношение на свещения шопинг, предшественик на Черния петък е парадът на Деня на благодарността, организиран от веригата Macy’s, който навлязъл и като старт на предколедния шопинг. Този парад пък бил вдъхновен от канадците. На 2 декември 1905 г. един канадски магазин, Eathon’s, провел парад на Дядо Коледа и понеже самият Дядо Коледа се появявал триумфално в края на шествието, този момент отбелязвал началото на изпразването на порфтейлите. Американците обаче направо надминали себе си в идеята, и през 1924 г. в парада на Macy’s шествали дори животните от зоопарка на Сентръл парк в Ню Йорк.

Как се стига до днешния Черен петък?

От средата на XIX век до началото на XX обичаят (по традиция, положена от Ейбрахам Линкълн) е президентът да оповестява Деня на благодарността в последния четвъртък на ноември (което съвпада с четвъртия или петия четвъртък на месеца). Но през 1939 г. последният четвъртък се случил в последния ден на ноември, което скъсило коледния сезон. Търговците изпратили петиция до Рузвелт, с която искали той официално да удължи празничния сезон и да оповести Деня на благодарността с една седмица по-рано, което той направил. Следващите три години този ден се наричал „Франксгивинг“. През 1941 г. Конгресът с резолюция поставил нещата по местата им и Денят на благодарността се празнува в предпоследния четвъртък на ноември, което отваря една допълнителна седмица за шопинг преди Коледа.

Така че, кога се сервира пуйката, е от изключително значение за коледните обороти.

През 1951 г. властите установоили, че в петъка след Деня на благодарността се взимат най-много болнични. Явлението било с епидемични размери, поради което се използвало отново с понятие „Черен петък“ – денят, в който фабриките били полупразни, всички били болни и всички можели да го докажат! Но и това не е Черният петък, който познаваме днес.

За първи път във Филаделфия се появило понятие „Голям петък“, който частично е свързан с шопинга – най-вече този ден бил важен за полицията, защото гражданите пазарували като бесни, трафикът бил непоносим, смогът също. През 1975 г. „Черен петък“ вече бил влязъл трайно в жаргона на гражданите на Филаделфия като символ на тоталния градски кошмар.

В следващите десетилетия идеята се понамества и през 90-те вече под „Черен петък“ се има предвид предпоследният петък на ноември, когато би трябвало всички да пазаруваме нещо с намаление. Американците определено изместват навиците си и започват да пазаруват „веднага след пуйката“. Но идеята се изнася и навън, първо към Канада, а после под различни форми и на други места. Например в Китай имат ден на неомъжените с различни оферти. Там пък рекордът е продажбата на два милиона сутиена за час (което общо прави купчина с височина три пъти тази на Еверест). 

Но големият глобален бум на „Черният петък“ идва едва преди няколко години, а най-големият печеливш от него са Amazon. Те са и тези, които през 2005 г. лансират Cyber Monday – денят, в който всички пък трябва да си купим някаква много изгодна електроника.

Дали всичко това става на практика, нямам търпение да разбера от коментарите ви, момичета! Приятен шопинг!

Искате ли още нещо любопитно?