Неделен книжен клуб

"Тялото. Наръчник на употреба" на Бил Брайсън. За чудото, което не спира да ни удивлява

Деница Райкова за една книга, която описва като пътуване из тайните на собственото ни тяло.

"Тялото. Наръчник на употреба" на Бил Брайсън. За чудото, което не спира да ни удивлява

Какво знаем за тялото си, в което прекарваме целия си живот? Въпросът е едно намигване от страна на Бил Брайсън, който се е заел с трудната задача да обясни на достъпен език как функционира може би най-сложната форма на живот, която познаваме – човекът.

В „Тялото. Наръчник за употреба“ авторът прави същото за медицината, което през 2003 г. направи за историята на науката със своя невероятен труд „Кратка история на почти всичко“. Представяме ви отзив за книгата от преводача и запален читател Деница Райкова.

***

"Тялото. Наръчник за употреба" в известна степен е точно това, което изглежда. Книга, в която се говори за строежа, функциите, проблемите и болестите на човешкото тяло. С (почти) всички познати и не дотам познати термини и сложни думи, които някои от нас са чували, но повечето вероятно не са. И както вероятно би казал самият автор, това понякога може да звучи объркващо, а в много случаи – откровено неразбираемо.

Не и когато за тези неща пише автор като Бил Брайсън.

Неслучайно сравних четенето на тази книга с пътуване.

Не само защото Брайсън действително ни превежда из всички органи и системи на човешкото тяло. А и защото при всяко пътуване, особено из (относително) непозната територия, е много важно да имаме добър водач. А Брайсън определено е такъв. Без излишно "залитане" към сложни и "твърде умни" думи, на ясен и разбираем език той ни запознава с всяка една част и важен орган от тялото. Прави го по онзи начин, който води до неусетно и лесно запомняне. Понякога – дори с невероятното си чувство за хумор. Деликатно и премерено, без да звучи непочтително.

Има още...


Направи ми впечатление огромната библиография, цитирана в края на книгата, както и фактът, че по време на проучванията си, Брайсън се консултира и с голям брой медици и други специалисти в съответните области. Може би четейки книгата, човек би се запитал: "Откъде този не-специалист знае всички тези неща?" или дори: "Не е ли твърде самоуверено човек, който не е свързан професионално с медицината, да пише подобна книга?"Признавам, че в някакъв момент аз се питах същото. Съмненията ми бяха разсеяни именно от библиографията и цитираните консултации със специалисти.

Разбира се, всеки от нас има поне основни познания за нещата, споменати или подробно описани в книгата. Но лично аз научих купища интересни подробности, които може и да не ми потрябват никога – но потвърждават за пореден път това, което понякога осъзнаваме –

че нашето тяло е едно истинско чудо.

Една все още не съвсем разрешена загадка. Че понякога (за съжаление твърде често) сме безкрайно небрежни към него. И че е истинско чудо, как то се бори за нас и успява да ни защити от собствената ни неразумност.

Една от най-интересните глави ми беше тази, посветена на съня. Мислила съм си често нещата, които прочетох в нея. Задавала съм си същите въпроси. И също, както и тук, още търся отговорите. Много интересна ми беше и главата "Нерви и болка". Тя отговори на доста от "чуденките" ми, донякъде дори по въпроса за главоболието – въпрос, който ме занимава по лични причини, откакто се помня.

В "Тялото. Наръчник за употреба" Брайсън е също толкова великолепен, както и в другите си книги, може би дори повече, защото темата е много по-сериозна. И най-хубавото – тя не е "книга за специалисти". Смятам, че би могла да бъде разбрана достатъчно добре от всеки, който не е "проспал" часовете по биология в училище.

Чаках тази книга с голямо нетърпение и сега определено мога да кажа, че е имало защо. Ако ви се чете информативна, достъпно и интелигентно написана книга по теми, които засягат всеки един от нас, препоръчвам я с две ръце. Заслужава си.

 

5 книги антиутопии, които доказват, че не живеем в най-страшните времена