Днес се навършват 145 години от Освобождението на България. Все още „у нас свестните считат за луди” и все още свободата е ценност за малцина.
Ето пет произведения – три документални разказа и два художествени романа – които всеки от трябва да прочете. Ако не сте ги чели още, препоръчвам ви ги, а ако сте ги чели, препрочетете ги.
Защото без идеалът на свободата да докосне всяко сърце, си оставаме роби.
„Записки по българските въстания”, Захарий Стоянов
„В родната литература са написани по-гладки редове, по-стилни съчинения, но няма по-българска книга от Записките. Когато ги препрочитах, ме обзе безпокойството как ще се посреща словото на Захари Стоянов от съвременния нетърпелив, многознаещ и малкочетящ българин. Ще има ли той мъжеството и търпението да прочете до край този епос и още по-важно, ще се познае ли в него. Навярно има да се чуди колко примитивен, направо скотски е бил животът и трудът на тези деца и юноши по Балкана и из пасищата на Добруджа.” (Георги Данаилов)
Елена Миланова
Елена е щастливо градско момиче с много и разностранни интереси. Много е сериозна. Не съвсем. Постоянно редактира и започва наново. Не пуши, не пие. Чувства се вкъщи навсякъде, където има Wi-Fi. Повече от Елена можете да намерите във Фейсбук страницата My Italian Days.