Наричат го гуру на хлорохина – лекарството против малария. Проф. Дидие Раулт е сред учените, към които човечеството е отправило поглед с надежда за спасение от коронавируса. Колоритният епидемолог на Франция, който прилича на рокаджия с дългите си бели коси, козя брадичка и пръстени с черепи, е истинска интернет звезда и разбуни духовете не само в научната общност, но и сред влиятелните политически лидери и обикновените хора.
Есцентричният микробиолог и специалист по инфекциозни болести, роден в Сенегал, успя да стане най-популярният учен в света в епохата на COVID-19.
Видеата в YouTube страницата на Болнично-университетския институт в Марсилия, в които обяснява, че комбинацията между хлорохин и антибиотик може да лекува коронавирус, бяха гледани над 7 милиона пъти, макар за съжаление засега няма доказателства за ефективността на това лекарство.
Президентът на Франция Еманюел Макрон отиде на крака при оспорвания и популярен френски професор Дидие Раулт, за да разговаря с него на четири очи. Френската фармацевтична компания Sanofi пък заяви, че е готова да предложи на властите лекарство, което е било прилагано в борбата с маларията. Те смятат, че то ще помогне в борбата срещу новия коронавирус. В неотдавнашно клинично проучване лекарството Plaquenil (Хидроксихлороквин) е тествано на 24 пациенти и след 6 дни вирусът е изчезнал в 3/4 от тях, твърди Раулт.
Наскоро към читателите тръгна една дълго чакана книга, чийто автор е самият той. Тя е посветена именно на епидемиите, с които се е борило и продължава да се бори човечеството. В контекста на това, че светът от няколко месеца живее в ужас от китайския коронавирус, гласът на този учен е особено интригуващ.
И все пак, въпреки прогнозите на повечето медии, вирусът представлява ли такава голяма опасност?
Отговор на този въпрос ще намерите в „Епидемиите. Истински опасности и фалшиви тревоги“. В нея ученият прави преглед на няколко епидемии от по-ново време, разбудили вековни страхове: от лудата крава, през двата птичи грипа, епидемията от грип H1N1, SARS коронавирус, MERS коронавирус, ебола, антракс, варицела, чикунгуня, зика, до днешния китайски коронавирус
„Проф. Дидие Раулт е известна личност в научните среди, има над 2000 публикации, 20 монографии. Ръководи един от най-големите вирусологични институти в света, този в Марсилия. Човек, който е бил на терен при много епидемии, особено в Африка. Това е човек, който познава ситуацията много добре“, разказа в предаването „12+3“ по БНР преводачът Владимир Атанасов. Той посочи, че в книгата авторът не разказва научни подробности, а говори за това как епидемиите се възприемат от хората, как се отразяват от медиите и от правителствата.
Предлагаме ви откъс от книгата, любезно предоставен ни от издателство "Колибри".
Има още...
Аглика Георгиева
Ако името ти е Аглика и е вдъхновено от разказ, не ти остава нищо друго, освен да повярваш в литературата като създател на най-добрите сюжети. Ако пък въпросната героиня е тръшната от чума, не ти остава нищо друго, освен да го вземеш за добра поличба... Като цяло съм оптимист за света и песимист за себе си. Страдам от прекалена емоционалност, която трудно прикривам с привидна дистанцираност. Смея...