Неделен книжен клуб

 „Думите са единствените победители“ е посланието на новата книга на Салман Рушди

Victory City („Градът на победата“) излиза близо шест месеца бруталното нападение над писателя

 „Думите са единствените победители“ е посланието на новата книга на Салман Рушди

          Салман Рушди

               Снимка:

facebook.com/rushdie/photos

Близо шест месеца след като беше брутално нападнат, Салман Рушди се възстановява и издава нов роман!

“Рамкиран като текст на преоткрит средновековен епос на санскрит, Victory City е за създаването на митове, разказването на истории и непреходната сила на езика. Това е и триумфално завръщане на литературната сцена за Рушди, който се оттегли от обществения живот в продължение на месеци, възстановявайки се от брутално нападение, докато беше на сцената по време на културно събитие в Ню Йорк миналата година”, пише по повод новината New York Times.

Victory City , която излиза от печат на 7 февруари, разказва историята на Пампа Кампана, 9-годишно момиче, което живее в Южна Индия през XIV век. След като става свидетел на смъртта на майка си, Пампа е благословена от богиня, която й възлага задачата да създаде нова цивилизация от собственото си въображение. Тя живее повече от 200 години, ставайки свидетел на върховете и паденията на нейния „град на победата“.

Новата книга обхваща темите, които отдавна занимават Рушди – силата на митовете и легендите да оформят историята, конфликтът между силите на мултикултурализма и плурализма срещу фундаментализма и нетолерантността. В известен смисъл това е връщане назад към по-ранните творби на Рушди – богато въображаеми, магически реалистични разкази, чието действие се развива в Индия – и бележи завръщане към литературните му корени след последните му два романа  и двете сатири, които пронизват съвременната американска политика и култура.

Атаката срещу Рушди преди няколко месеца разтърси литературния свят. В продължение на десетилетия той е почитан не само като романист, но и като икона на свободата на словото, изправена пред смъртни заплахи заради романа си „Сатанинските строфи“. И въпреки това той продължи да пише и говори срещу нетолерантността. След като беше нападнат миналото лято, колеги писатели и културни дейци изразиха негодувание и се събраха на бдения в негова чест, споделяйки лични истории за него и четейки пасажи от романите му, припомня NYT.

Според изданието всеобхватното послание на новата книга на Рушди е, че историите ще надживеят политически сблъсъци, войните и рухването на империи и цивилизации и то придобива още по-голяма сила в светлината на това, което авторът е преживял. „Той казва нещо доста дълбоко в Victory City. Никога няма да отнемете от хората основния акт на разказване на истории“ според близкия приятел на Рушди, писателят  Колъм Маккан.

Ръкописът на Victory City Рушди предава на издателите си от Penguin Random House, през декември 2021 г., а те обявят новия проект през лятото на 2022 г., малко преди нападението над писателя. Самият Рушди все още се въздържа от коментари и публични прояви, но според информация от негови приятели и колеги възстановяването му напредва и той вече планира нови проекти.

 

Салман Рушди е публикувал 14 романа, голяма част от тях съчетават история и политика с елементи на магически реализъм.

Роден в Мумбай (тогава Бомбай) през 1947 г., той публикува първия си роман „Гримус“ през 1975 г. Спечелва признание още с публикуването на втория си роман „Среднощни деца“ (1981), за който е удостоен с наградата „Ман Букър“ през същата година. През 1988 г. неговият четвърти роман „Сатанински строфи“ преобръща живота му – предизвиква силна реакция в ислямския свят, книгата е забранена в много страни, а иранският аятолах обяви автора за вероотстъпник и за убийството му бе определена голяма парична награда.

След като фетвата беше отменена през 1998 г., Рушди изглежда се наслаждаваше на подновената си свобода и изрази благодарност на онези, които бяха до него и защитиха правото му да публикува. Той се премести в Ню Йорк където се включи активно в литературния и културен живот на града.

През август миналата година Рушди беше нападнат в Chautauqua Institution, лятна арт общност на около 75 мили от Бъфало, Ню Йорк, където той планираше да изнесе реч за това как Съединените щати са се превърнали в безопасно пристанище за писатели в изгнание.В началото на събитието 24-годишен мъж от Ню Джърси се втурна на сцената, и намушка Рушди в лицето и корема, преди членовете на публиката да го дръпнат. Нападателят, Хади Матар, пледира невинен за опит за убийство втора степен и нападение с оръжие.