Неделен книжен клуб

Да си възрастна жена през 17 век

Нещо за четене

Да си възрастна жена през 17 век

Катерина Кеплер е родена през 1547 г. според нея или през 1550 г., както вярва баща й. През 1615 г. тя е обвинена във вещерство. Била е на 65 или на 68 години, вдовица, вече живее сама с отделени големи деца. И ако едно от тях, родено на 27 декември 1571 година, не е известният математик, астроном и учен, извел законите за движението на планетите, трудовете на който са в основата на Нютоновата теория за привличането, имперски математик на Рудолф II и наследниците му, не е ясно дали Катерина нямаше да се присъедини към редиците на изгорените на клада жени. Техният брой в тези времена на религиозни борби и войни е бил впечатляващ.

Още когато получава известие от сестра си за обвинението срещу майка им на 27 декември 1615 г. в Линц, Кеплер разбира, че нещата са сериозни.

В малкия град Леонберг двадесет и четирима свидетели дават показания срещу Катерина и въвличат нея, прочутия й син и семейството на дъщеря й в криминален процес, продължаващ шест години. Това са дни, в които цари див страх от вещици и те са яростно преследвани. Никой не очаква, че Катерина Кеплер ще се спаси от кладата, на която между 1500 и 1700 година са осъдени 73 000 души. Само в границата на днешна Германия са убити между 22 000 и 25 000, 75% от които са жени.

От 70-те години на миналия век изследванията за вещерството се опитват да обяснят духовния климат в общества, изправени пред изключителни предизвикателства. Климатични промени водят до слаби реколти, а увеличеното население намира трудно работа. Цените са високи, хората гладуват, върлуват чума и болести. Винаги трябва да има виновен за това, а какво по-подходящо от жена, прехвърлила възрастта, в която може да ражда, единствената вероятно ценност призната от обществото, надживяла съпруга си – все неща, на които не се гледа с добро око. А Катерина отглежда сама децата си, защото баща им често отсъства от дома, странствайки като наемен войник.

Улинка Рублак старателно ни превежда през картината на това смутно време – католици срещу протестанти, а и самите протестанти воюват помежду си – лутеранци срещу калвинисти. Неблагоприятни климатични условия, Тридесетгодишната война. Като реконструира детайлно казуса на Катерина Кеплер, представя живота в лутеранското херцогство и малките му градове като пред увеличително стъкло. Благодарение на участието на Йоханес Кеплер, вероятно това е най-добре документираният процес за вещерство.

Минаваме през всички дела, изслушвания на свидетели, обвинения, защита, която ги оборва като несъстоятелни. Всичко това, докато Катерина е затворена и окована. Разбира се, колко крехко е да си възрастна жена. Колко лесно – заради външния вид, белязан от времето, когато приятният вид си е отишъл с младостта, а характерът е променен, може да бъдеш набеден и да се разделиш имот и живот.

Благодарение на Рублак проследяваме обществените нагласи, отражение на което намираме и в днешния ден. Тези, които подценяват жената, държащи я като безплатна работна ръка и биологичен помощник за продължаване на рода. А когато остарее, ако по чудо в онези времена това се случи, тя е подозрителна и ненужна. На възрастния  мъж  може и да му се признае статут на мъдър човек, но стариците и да имат умения, са повече от съмнителни и са лесна мишена.

"Астрономът и вещицата" не е роман, но Улинка Рублак успява да направи от тази книга интересно четиво, което да ни напомни, къде сме стигнали и колко лесно можем да се върнем обратно във времената на преследвания и безправие.

 

5 нови книги, които можете да прочетете през март