Неделен книжен клуб

6 книги за силата на живота по време на изпитание

Когато думите и историите ни помагат да преминем през него

Във време, в което трябва да останем зад затворените врати на домовете си, едно от малкото смислени неща, които можем да направим, е да четем. Затова днес ви предлагаме селекция от книги, които ни връщат вярата и в живота, и в човека тогава, когато светът се изправя пред големи бедствия. Защото понякога нещо трябва много да ни разтърси, за да преоткрием смисъла, любовта и желанието да се обичаме повече.

„Чумата“ на Албер Камю

Според италианския вестник La Repubblica продажбите на книгата са се увеличили драстично и заглавието попада в топ 10 на най-продаваните заглавия. В Amazon дори вече е изчерпана, а във Франция от началото на годината са продадени 1600 бройки, което е значително много повече спрямо миналата година. Романът на Камю разказва за жителите на алжирския град Оран, които са затворени в град под карантина, заради разпространена бубонна чума. „Нобелистът Албер Камю, напуснал този свят през 1960 година, едва ли е предполагал колко мрачно актуален ще остане екзистенциалният му роман за епидемия и смърт. "Чумата" е мощен поглед към човешкия живот и неговия смисъл при сблъсъка със смъртоносен вирус, безстрастно плъзнал из един град“, споделя Стивън Спендър.

А както пише и самият автор: „Всеки носи в себе си чумата, никой в света не е неуязвим, по отношение на нея. И човек трябва да бъде непрестанно нащрек, за да не би в миг на разсеяност да дъхне в лицето на другия и да му предаде заразата. Вроденото е микробът. Останалото – здраве, честност, морална чистота, ако щете e резултат от волята, която не бива никога да отпада“.

Има още...


„Очите на мрака“ на Дийн Кунц

Още една книга, която веднага увеличи продажбите си, защото в този роман от 1981 година Кунц пише за измисления вирус „Ухан-400“. Съвпадение или не, но всички знаем, че коронавирусът тръгна именно от китайския град Ухан. В книгата се разказва за китайска военна лаборатория, която създава нов смъртоносен вирус, който може да се използва за биологично оръжие. Тази лаборатория се намира именно там. Освен това симптомите му са сходни с тези на истинския коронавирус, като в книгата е обяснено, че "Ухан-400" предизвиква пневмония. Действително съвпаденията в романа и онова, на което сме свидетели в момента, са плашещи, но не за първи се случва някой писател да влиза в ролята на предсказател.

Има още...


“Любов по време на холера“ на Габриел Гарсия Маркес

Дори и във времена на бедствия, а може би именно точно тогава, сякаш имаме още по-голяма нужда от любов – да я усещаме, да я гледаме и... да я препрочитаме. Точно като тази любовна история в този изключителен роман, който ни отвежда в един град в Южна Америка, разтърсван от холера, където се ражда любовната история на Флорентино Ариса и Фермина Даса. Животът е по-безкраен от смъртта – това е прозрението, което получава капитанът на кораба, докато ги наблюдава на неговата палуба заедно, събрани петдесет и три години, седем месеца и единайсет дни заедно след началото на тяхната любов.

„Беше година на ожесточено влюбване. Нито тя, нито той имаха друг живот, освен да мислят един за друг, да се сънуват, да чакат писмата си с такова вълнение, с каквото ги пишеха. Нито веднъж през тази безумна пролет, а и през цялата година не им се удаде случай дума да си кажат. Нещо повече: от деня на първия им разговор до деня, в който той повторно ѝ заяви своята решимост, половин век по-късно, никога не бяха имали възможност да се видят насаме и да говорят за любовта си.“

И още...


„Осъдени души“ на Димитър Димов

Продължаваме с темата за любовта с този невероятен роман на българския писател. Историята на Фани Хорн и отец Ередиа се превръща в една от емблематичните както в литературата, така и в киното ни. Любов по време на епидемия. Забранена, невъзможна, вълнуваща, водеща до онези зависимости, от които най-много ни е страх. А понякога от любовта сякаш ни е страх повече отколкото от смъртта. „Ние все чакаме да дойде нещо, а то не идва и не идва. Защо е така? Защо всичко е илюзия – животът, смъртта, желанието да бъдем обичани...“, както ни припомнят и част от думите в книгата.

И още...


„Сблъсък“ на Стивън Кинг

Трите тома представят едно от най-големите произведения на писателя, а след Камю и Кунц книгите от тази поредица стават изключително търсени. Историята в тях започва с това, че след авария в свръхсекретна военна лаборатория в света се разразява епидемия от смъртоносен грип. Властите се опитват да я прикрият с всички средства, но скоро става ясно, че краят е близо. Само за няколко седмици човечеството е почти унищожено. Малцината оцелели са осъдени да бродят из осеяния с трупове свят в търсене на най-оскъдното – близостта на друго човешко същество. Измъчвани от мисли за безвъзвратно изгубеното и от страховити сънища, те са решени да завъртят отново колелото на живота.

И още...


„Слепота“ на Жозе Сарамаго

В една неназована държава, в един неназован град, докато чака на светофара зад волана на колата си, eдин мъж внезапно ослепява. Това е началото на епидемия, която се разпространява светкавично в цялата страна. Затворени в болница или оставени сами на себе си, лишени от всякакъв ориентир, слепците са изправени пред най-примитивното у човека – волята за оцеляване. Героите на този великолепен и необикновен роман преминават през хиляди перипетии, а любовта, омразата, жестокостта, безразличието и страхът са все страсти, които ни заслепяват и чрез които Сарамаго изгражда една потресаваща алегория на времето, в което живеем. За да ни накара през ужаса на апокалипсиса да си припомним какво богатство притежаваме – това, че виждаме.

 

И още 5 книги, които можем да прочетем през почивните дни