Неделен книжен клуб

5 книги, чиито екранизации харесахме много

Когато филмът изпреварва романа

Когато говорим за филми, създадени по книги, винаги искаме първо да прочетем написаното, а след това да гледаме как я пресъздава режисьорът. По-лесно ни е да сравняваме, да критикуваме и да зачеркваме, особено екранизациите, особено когато книгата е била изключително завладяваща. Понякога обаче именно филмите ни вдъхновяват да разгърнем страниците на вече написаните от някой друг истории, за да им се насладим още повече. Или най-малко - да си припомним вече прочетеното.

„Гениалната приятелка“ – Елена Феранте

Вероятно сте попадали на едноименния сериал на HBO GO, създаден по тетралогията на италианската писателка Елена Феранте, която вече е издадена изцяло на български. И ако сте гледали първо двата сезона на екранизацията, без да сте се докосвали до завладяващия език на Феранте, си подарете това удоволствие. Сериалът е изключително добре направен, може би защото самата писателка е част от сценарния екип, може би защото сред изпълнителните продуценти е гениалният Паоло Сорентино, може би заради изцяло италианския каст, но несъмнено си заслужава да проследите и чрез книгите (а и в сериала са застъпени само първите две) историята на Лену и Лила заедно с всичко онова, което си дават, но и взимат чрез приятелството си, в онзи беден и прашен Неапол, в който обезличаването и мизерията са по-силни от любовта. Понякога.

Изд. Colibri

Има още...


„18% сиво“ – Захари Карабашлиев

Когато преди повече от десет години се появи книгата на Захари Карабашлиев, тя завладя сърцата ни, разтуптя ги и си намери свое специално място на лавиците с книгите. В началото на годината, когато се появи филма по нея (на Виктор Чучков-син), ни се прииска да изтупаме праха и да си припомним историята на онзи симпатично луд българин, обикалящ Америка. Разликата във филма е, че действието започва в Лондон и се развива в Европа, но усещането на онова бягство в търсене на самия себе си е запазено. Бягство от любов и към любовта. А ако не сте стигнали все още до книгата, филмът със сигурност ще ви вдъхнови да попиете от думите и езика на Карабашлиев.

Изд. Ciela

Има още...


„Назови ме с твоето име“ – Андре Асиман

Красив, завладяващ и толкова романтичен е този филм на Лука Гуаданино, който ни пренася в Северна Италия и едно безметежно лято сред дъха на току-що откъснати кайсии, където се случва различната любов между двама млади мъже. Любов, която е и нежна, и луда, и толкова лятна. Когато аз гледах филма, дори не подозирах, че има и книга, докато не хванах в ръцете си романа на Андре Асиман, където още по-живописно и дълбоко е описано всяко едно чувство, през което преминават героите. И най-вече 17-годишният Елио. И нямам нищо против през цялото време да си представям образа на свенливия Тимъти Шаламе, който го изиграва във филма и който ни повежда на едно интимно пътешествие към близостта във всичките й форми.

Изд. Black Flamingo

И още...


„По действителен случай“

Филмът на Роман Полански, който заедно със сценариста Оливие Асаяс създава този изключителен психологически трилър, в който главните роли са поверени на Ева Грийн и съпругата на Полански – Еманюел Сене, успява да ни накара да се поровим кой наистина стои зад тази история. А това е френската писателка Делфин дьо Виган, която я написва на базата на предишния си роман „Силна е нощта“ (книга, която също си заслужава да се прочете) и разказва за една нейна почитателка, с която се сприятеляват. Как обаче възхищението се превръща в демонично обсебване, Дьо Виган изключително добре го е описала с помощта на думите.

Изд. Colibri

И още...


“На Изток от Запада“ – Мирослав Пенков

Филмът "Снимка с Юки", който спечели наградата на публиката миналата година на София Филм Фест, е дебют за режисьора Лъчезар Аврамов, но пък зад него стои опитът на продуцентите Борислав и Виктор Чучкови и Георги Абрашев. Той е създаден по едноименния разказ от сборника на Мирослав Пенков „На Изток от Запада“. Много момичета сигурно го гледаха заради Руши Видинлиев, който играе главната роля. Георги, момчето, което преди години бяга в Канада, но сега се е върнало, за да ни отведе в настоящето на българските села – обезлюдени, напоени с алкохол и апатия, откъдето децата и младите хора са си тръгнали отдавна. Самият писател пише разказите в този сборник далеч от дома, като студент в Америка. От липсата, която изпитва към България, за да я обрисува и приказна, и абсурдна, и тъжна, и смешна. Такава, каквато понякога ние не можем да я видим. 

Изд. Ciela

 

А ето и 7 книги, които да прочетем преди филмовите им екранизации