Начин на живот

Женска работа: Производството на бира

Дълги години жените са доминирали тази сфера

Женска работа: Производството на бира

Снимка: Hulton Deutsch/Getty Images

Какво е общото между бирата и вещиците? Този въпрос първоначално може да ви стъписа, а отговорът всъщност далеч не е толкова магически. Става дума за традиции, калории, безпочвени обвинения и тълкуване на ролите на пола.

До 1500-те години пивоварството е било предимно женска работа – докато клеветническа кампания не обвинила жените пивоварки във вещерство. Голяма част от визията, която свързваме с вещиците днес, от острата шапка до метлата, е възникнала именно от връзката им с производството на бира.

Рутинна домакинска задача

Хората пият бира от почти 7000 години, а първоначално пивоварите са били жени. От викингите до египтяните – жените варят бира, както за религиозни церемонии, така и за да приготвят практична, богата на калории напитка за вкъщи.

The Conversation разказва как от каменната ера до около 1700 година, ейлът – и по-късно бирата – е основен елемент за домакинството за повечето семейства в Англия и други части на Европа.

Напитката била евтин начин за консумация и консервиране на зърнени храни.

За работническата класа бирата е важен източник на хранителни вещества, пълна с въглехидрати и протеини. Тъй като напитката била толкова често срещана част от храненето на обикновения човек, за много жени ферментацията е просто една от обичайните им домакински задачи.

Някои предприемчиви жени са изнасяли това домашно умение на пазара, започвайки да продават бира. Вдовици или неомъжени дами са използвали своите способности за приготвяне на ферментиралата напитка, за да спечелят допълнителни пари, а омъжени си партнирали със съпрузите си, за да управляват бизнес с бира.

Изгонване на жените от индустрията

Ако пътувате назад във времето до Средновековието или Ренесанса и отидете на пазар в Англия, вероятно ще видите странно позната гледка: жени, носещи високи, заострени шапки. В много случаи те са застанали пред големи казани.

Но тези жени не са вещици, те са пивоварки.

Те избирали високите, заострени шапки, така че клиентите им да ги виждат на претъпкания пазар. Те са транспортирали своето пиво в казани. И тези, които са продавали бирата си извън магазините, имали котки не като демони, а за да пазят зърното от мишките. Мнозина твърдят, че визията, която свързваме с вещици, от острата шапка до казана, произхожда от жени, работещи като майстори пивовари.

Има и още...


Точно когато жените са се утвърдили на пазарите на бира в Англия, Ирландия и останалата част на Европа, Реформацията започнала. Религиозното движение, възникнало в началото на 16 век, проповядва по-строги норми на пола и осъжда магьосничеството.

Мъжете пивовари са видели в това възможност. За да намалят конкуренцията в търговията с бира, някои обвиняват пивоварките, че са вещици и използват котлите си, за да варят магически отвари, вместо пиво.

За съжаление слуховете и страховете се утвърждават.

С течение на времето за жените става по-опасно да варят и продават бира, защото биха могли да бъдат идентифицирани погрешно като вещици. По това време обвинението в магьосничество не е просто социален фалшификат – това могло да доведе до наказателно преследване или смъртна присъда. Жените, обвинявани в магьосничество, често биват прогонвани от своите общности, затваряни или дори убивани.

Много мъже изобщо не са вярвали, че жените пивоварки са вещици. Мнозина обаче повярвали, че жените не трябва да прекарват времето си в приготвяне на бира. Освен това процесът отнемал много време и отдаденост. Ако жените не варят ейл, биха имали  значително повече време в дома, за да отглеждат децата си и да вършат рутинните си задължения.

Някои градове дори забраняват жени да се занимават с търговия на бира.

Мъжете все още ръководят парада

Доминирането на мъжете в бирената индустрия е значително. Топ 10 на бирените компании в света се ръководят от изпълнителни директори мъже, а повечето членове на борда им също са мъже.

Основните бирени компании са склонни да представят бирата като напитка за мъже.

Някои експерти са стигнали дори дотам, че наричат ​​рекламите за бира "ръководства за мъжественост".

Това пристрастие към мъжкия пол изглежда продължава и в по-малките занаятчийски пивоварни. Проучване в Станфордския университет установи, че докато 17% от пивоварните за занаятчийска бира имат жена изпълнителен директор, само 4% от тези фирми наемат жена за майстор пивовар – експертът, който наблюдава процеса на варене.

Не трябва да е така. И през голяма част от историята не е било така.

 

Защо бирата въпреки всичко е дамско питие?