Начин на живот

За спирките и хората: кои са малките неща, които правят големия град уютен?

В очакване на автобуса

За спирките и хората: кои са малките неща, които правят големия град уютен?

Лодз, Полша

Като едно типично момиче от града не мога да не се вълнувам от детайлите на околната среда, с които всеки ден сме заобиколени на път за работа. Такива например са спирките на градския транспорт, които в столицата, въпреки спорадичните усилия на общинарите, са скучни, зле замислени и най-вече страдат поради невъзпитанието ни да съхраняваме създаденото, а не да го рушим, дори да не ни харесва как е изпълнено.

Напоследък попаднах на доста добри идеи по отношение на това как градският транспорт може да бъде очакван на спирки, които не само създават настроение, но и са замислени с грижа за околната среда.

„Чакането на автобуса може да бъде досадно изживяване“, казва Ромбут Фрилинг (Rombout Frieling), който е основател на едноименното студио, създало първия прототип на това, което някои наричат интелигентна автобусна спирка.

Автобусната спирка, която се намира в Умеа, Швеция, е създадена така, че да помогне на чакащите в студа пътници, докато се справят със суровите зимни условия на Севера.

На спирката се използват интерактивни сигнали като светлини и звуци, които известяват за пристигането на автобуса, така че на хората да не им се налага постоянно да се излагат на студените ветрове, надничайки дали приближава. 

По този начин те могат да се отпуснат и да релаксират, докато изчакат на новата спирка, известна като Station of Being. Може би шведите просто знаят как да си доставят удоволствие дори в най-елементарните неща.

Но и на друга интересна и свежа идея попаднах наскоро. Една трамвайна спирка на площад Dabrowskiego в полския град Лодз е разцъфтяла със сухи цветя, дарявайки пешеходците и пътуващите с ново усещане за градското пространство около тях.

Идеята е на студентката Доминика Цебула (Dominika Cebula), а проекта си тя нарича „Носталгия“. Тя се е вдъхновила от традиционния пазар на цветя. „Идеята за цветна автобусна спирка дойде от желанието да бъдем по-близо до природата и да съчетаем цветовете със сивотата, която се излъчва от бетонния град“, споделя тя.

 

В Загреб откриха Музей на махмурлука