Начин на живот

Хикикомори - съвременното отшелничество, което хората избират доброволно

Хикикомори - съвременното отшелничество, което хората избират доброволно

Снимка: Pexels /Andrea Piacquadio

След пандемията връщането към нормалния начин на живот се превърна в трудна мисия за много хора. В южните страни, където общностите са свикнали да живеят заедно, това не беше толкова голям проблем, но има нации, в които цели общества не могат да се върнат с такава лекота към социализация. Това увеличи драстично социалното явление хикикомори. 

Това може да е съседът, който изглежда напълно нормален човек, но зад това първоначално впечатление става дума за личност, която със седмици не излиза от дома, не се среща с никого на живо и съществува изцяло зад вратите на собствения си дом.

Терминът хикикомори се появи в Япония за първи път през 1960-те. Някои социолози го описват като психологически ефект, а пък психолозигте - като социален феномен, но става дума за проява и на социология, и на психология. Хората, избиращи стила на живот хикикомори живеят в социална изолация и са наричани още съвременни доброволни самотници. Изчислява се, че поне половин милион млади японци са избрали такъв живот и още половин милион са жителите на Япония на средна възраст.

Министерството на здравеопазването, труда и благоденствието в Япония описва хикикомори като състояние, в което човек отказва да напусне дома на родителите си, не учи и не работи, изолира себе си от обществото и семейството, обикновено обитава отделна стая поне за 6 месеца. Психиатрите пък определят хикикомори като проблем на късните 20-ет години в живота на обърканите млади хора и отказ да пораснат. Психиатрите не откриват други патологични поведения на хората, живеещи в хикикомори. Ето и останалите описания на този начин на живот:

* Човек прекарва по-голямата част от деня си всеки ден единствено у дома

* Избягва социалните контакти и социалните връзки от всякакъв тип, дори онлайн

* Има социално поведение, което го обезличава и човекът се чувства изцяло незабележим

* Това поведение продължава поне 6 месеца

* Не се касае за депресия, тревожност или друга психологическа дисфункция, а става дума за социално оттегляне

Продължава на следващата страница...


Психолозите търсят обяснение на феномена и го определят като пост-модерно явление в следствие на твърде агресивната комуникация в новия свят за някои млади индивиди. Пост-модерните отшелници имат избор да се оттеглят в това състояние и го правят не от отчаяние, а оз съзнателно оттегляне в своя собствен ритъм и начин на съществуване, обърнат навътре към вътрешния си мир. При най-тежките прояви на хикикомори хората остават в изолация години наред, дори десетилетия. Започва се с отказ да се ходи на училище, до отказ да се включат в нормалния живот изцяло. 

Японските власти са изчислили, че от хикикомори са засегнати поне 540 000 млади хора на възраст между 15 и 39 години и други 613 000 на възраст от 40 до 64 години. Макар феноменът да се посочва като японски, явлението се наблюдава и в САЩ, Великобритания, Германия, Испания, дори Индия и Франция. 

 

Хипотеза за появата на хикикомори

Някои психолози търсят връзка на поведението хикикомори със спектъра на аутистичното поведение, в което човек е самовглъбен, няма нужда от връзка с останалите и съществува на други честоти на мозъчната дейност. Наблюдават се и връзките със синдрома на Аспергер и други личностни разстройства като шизофрения и биполярно разстройство. Но все повече психолозите се спират на тезата, че става дума за отделен феномен от всичко изброено и най-характерното не е психично отклонение, а социално поведение, специфично като социална фобия. 

Ролята на съвременното японско семейство 

Специфичното за хикикомори в Япония е, че явлението се наблюдава в определени семейства. Така се изгради профила на човека, избрал хикикомори: 

* произлиза от средната класа на пост-индустриалното общество, в което родителите могат да си позволят да отглеждат порасналото ете, което не работи и не учи.

* по-бедните семейства нямат случаи на хикикомори, защото младите от ранната възраст са приобщавани и поощрявани да работят наравно с възрастните. 

* японските родители прилагат т.нар. меко родителство, което набляга на връзката майка-дете с безусловна подкрепа и любов и безкритичност. Това явление в Япония се нарича "амае" и е силно критикувано през последните години 

* децата, изпаднали в хикикомори са били в конкуретни училища, но не са се справили с учебния материал и намират тези усилия в училище и живота за безсмислени

* ролята на модерните технологии усилват ефекта хикикомори като компенсиращ и паралелен свят, в който младият човек потъва и започва да съществува изцяло. Интернет, видео игрите, социалните мрежи ускоряват и поощряват феномена хикикомори. Изследвания в Южна Корея и Испания доказаха пряката връзка на хикикомори със зависимост към интернет, но не това е основният фактор. 

* хикикомори се усили драстично по време на пандемията от Covid-19 и все още мнозина хора са под този ефект на социални промени. Ковид тепърва се изследва и като проявления върху психиката, което промена качествено живот на милиони хора на Земята, макар още да не го осъзнават.