Начин на живот

Хелзинки, приказки от Севера

Тръгвайки за Хелзинки, първоначално не знаех какво точно да очаквам, но градът ме изненада много приятно.

Финландия е първата северноевропейска държава, която посетих, и перфектната организация на Севера ме посрещна още при пристигането ми.

Кацнахме около 4 ч. сутринта, а първият автобус на финладските авиолинии от летището до центъра бе в 5 ч. В този ранен час бяхме единствените му пътници, но въпреки това напуснахме терминала абсолютно по разписание и шофьорът бе изключително мил. О, имаше и безплатен Wi-Fi.

Летището на Хелзинки се намира на около 30 минути с автомобил от центъра на столицата, а цената, срещу която можете да стигнете дотам, варира от 6.50 евро на човек с шатъла на финландските авиолинии, през около 30 евро с Uber, до 40-70 евро с такси.

Нашето пътуване започна чудесно - автобусът беше удобен, стаята ни бе готова още в 6 ч. сутринта и след кратка дрямка обухме удобни и топли обувки за разходка из града. Или поне на централната му част. Забележителностите в Хелзинки са разположени в две основни зони на града - южният квартал Kruununha и западният квартал Töölö.

Започвайки от перлата на финландската столица, първата забележителност, която посетихме, бе Катедралата на Хелзинки. Прекрасна класическа сграда, която на пръв поглед не подсказва, че всъщност е религиозен център. Интериорът й е също толкова красив и изчистен, колкото и фасадата. Тази евангелска лутеранска катедрала (повече от 70% от населението на Финландия принадлежи към Лутеранската църква) се намира на Площада на Сената. Построена е в периода 1830 г.-1852 г. и до независимостта на Финландия от Русия през 1917 г. е била известна като църквата „Св. Николай“ (наименувана на Цар Николай I от Русия).

Точно пред катедралата се издига паметникът на руския цар Александър II Освободител, издигнат през 1894 г. в знак на благодарност за множеството реформи, подсилили автономията на Финландия от Русия. Финландците го наричали „Добрият Цар“.

В близост до Площада на Сената се намира и катедралата „Успенски“, известна като най-голямата източноправославна катедрала в Западна Европа. Изключително красиво е как топлите тонове на фасадата й контрастират с белия сняг наоколо.

На юг от Площада на Сената, точно край брега на Балтийско море, се намира Пазарният площад. Самият пазар също заслужава внимание (понделник-събота от 8 ч. до 18 ч). За прът път отваря врати през 1889 г. и макар и да не е много голям, разнообразието на предлаганите продукти е голямо - от плодове и зеленчуци до сирена, месо, прясна риба и дори подправки. Също така е приятно местенце за лек обяд или топла капучино пауза.

Друга красива църква в района е „Св. Джон“ - намира се на около 10-минутна разходка от пазара. За съжаление, когато пристигнахме, беше затворена, но сградата и отвън е истински шедьовър, така че разходката в студеното време определено си заслужаваше.

Какъв по-приятен завършек на мразовит ден от чаша Каберне Совиньон? На мен поне ми е любимо. А най-страхотното място за това в Kruununha според мен се намира точно между Пазарния площад и Еспланади Парк - заведението „Капели“. Наподобява малък замък с лек нюанс на оранжерия, състои се от три зали и има за всекиго по нещо - луксозен ресторант (непременно опитайте традиционната супа от сьомга), снекбар на самообслужване, който предоставя разнообразни опции за по-леко и бързо хапване, и романтично затъмненият бар с тежки кристални полилеи.

Друго страхотно местенце за питиета в Хелзинки е бар А21. Обстановката много ми напомни на любимо заведение в София, което с приятелки наричахме „царството на коктейлите“ („Оскар“ на ул. Добруджа). Тук обаче любим ми стана „Секс в гората“.


Посветихме на квартала Töölö втория ни ден в Хелзинки. Тук се намира известната „каменна църква“ (Temppeliaukio). Открита е през 1969 г. и вътрешните стени са естествено издълбани в скалата. Благодарение на отличната си акустика църквата често е домакин на различни концерти. Заплаща се входна такса, за да се разгледа, но пък за сметка на това предлага безплатен Wi-Fi. [[more]] Сравнително близо до каменната църква се намира и паркът „Сибелиус“ с паметника, посветен на композитора Йохан Юлиус Кристиан Сибелиус (1865-1957). Паметникът е открит през 1967 г. и наподобява повече от 600 вълнообразно разположени стоманени органни тръби.

Денят бе мрачен и доста студен и може би поради тази причина самият парк не ни грабна. Предполагам, че е много по-приятно място за летните месеци. Разхождайки се по близкото крайбрежие обаче, попаднахме на изключително уютно кафене, където се стоплихме с уникално вкусен топъл шоколад и канелени сладки. Непринудената декорация със стари прашни руски снимки и кошници бе толкова приятна! Сякаш бях в стара селска къща.

В случай че следобедът все още е пред вас или имате още един ден във финландската столица, вземете ферибота от Пазарния площад до „Суоменлина“ - морска крепост, построена през 1748 г. от Фредерик I от Швеция, тогава наречена „Свеборг“. Състои се от четири острова в близост до залива Хелзинки. След Финландската война от 1808 г. крепостта става руска морска база в следващите 110 години. Следващата година Финландия е приобщена към Руската империя като автономен регион (до 1917 г.). През 1918 г. по време на Финландската гражданска война крепостта е превърната във военен затвор и преименувана на „Суоменлина“, което означава „Финландска земя“. Заради студа и лошите хигиенни условия в затвора повече от 1000 души са загубили живота си, което налага затварянето му в края на годината. По време на Втората световна война крепостта е служила като крайбрежна артилерийна, противовъздушна и подводна база. През 1991 г. „Суоменлина“ е добавена към Световното наследство на ЮНЕСКО като уникален експонат на военна архитектура.

„Суоменлина“ може да предложи много на посетителите си, стига времето да е приятно. По време на нашата визита валеше сняг и духаше изключително силен вятър, така че се поразходихме само по Синия маршрут (не забравяйте да си вземете карта в интерпретативния център при пристигане) - той включва най-важните места (църквата на острова, „сухото пристанище“ и „кралската порта“).

На крепостния комплекс от острови има и доста заведения и магазини. Много от тях изглеждаха затворени за зимния сезон, но предполагам, че през пролетта/лятото повече хора се радват на разходки тук. Двупосочният билет струва 5 евро на човек, а пътуването с ферибот отнема около 15 минути.

Тръгвайки за Хелзинки, първоначално не знаех какво точно да очаквам, но градът ме изненада много приятно. Контрастът между топлите и уютни заведения и студа навън, щипещ бузите ми, е нещо, с което съм израснала, но ми липсва изключително много в Португалия. Организацията на северноевропейските страни обаче беше нещо съвсем ново за мен, което ме заплени. Сега нямам търпение да опозная повече от този район на стария континент.

 

Randomly Blogging Around е проект, посветен на преследването на мечти, включително и на онези леко позабравените, които с времето по една или друга причина са останали на заден план. Мина твърдо вярва, че забързаното ежедневие няма никакво право да й отнема мечтите и споделя преживяванията си без филтър и розови очила в блога си и в Инстаграм.