Начин на живот

В Берлин отменят "Лешникотрошачката" заради расизъм

Според някои балетът показва неприемливи днес етнически и расови стереотипи.

В Берлин отменят "Лешникотрошачката" заради расизъм

снимка: Gabriel Saldana/ Wikimedia Commons

В Берлинския държавен балет от следващия месец декември се отменят представленията на класическия балет по музика на Чайковски, „Лешникотрошачката“, пишат от германското издание „Билд“, като се позовават на изпълняващата длъжността художествен ръководител на балетната трупа Кристиане Теобалд.

Тази постановка на „Лешникотрошачката“ в Берлин е реконструкция на оригинала на хореографа Мариус Петипа от 1892 г. и е една от любимите на публиката — сподели Теобалд. — С настоящата дискусия за това кой репертоар все още е оправдан в постколониалните времена, трябва да се запитаме дали някои елементи от онова време са подходящи днес“.

Като причина тя посочва, че през 2015г. са получили множество оплаквания заради епизод от спектакъла, в който на сцената излизат две деца, гримирани като тъмнокожи.

"Говорихме с хореографите Василий Медведев и Юрий Бурлака, че е невъзможно да го оставим в този вид. Сега децата се представят без потъмняващия грим. Но това костваше значителна намеса в авторското право."

Експерти повдигат неодобрително вежди и към китайския танц, в който артистите се движат по сцената с „малки превзети стъпчици”.

„Има и други етнически и расови стереотипи, които не са били виждани като проблем през 1892 г. — като ориенталските танци с наложници от харема и солист, чието тяло е покрито с тъмен грим — казва ръководителката на трупата. — Това са неща, което сега не можем да показваме на сцената без допълнителни обяснения за зрителите“, отбелязва  тя.

 

Теобалд обаче подчертава, че свалянето на постановката от програмата е само временно: "Убедена съм, че трябва да направим нов прочит на тази "Лешникотрошачка" и ще я играем отново."

Любимият ни балет, който по традиция гледаме в предколедните дни, тъй като винаги съумява да ни създаде празнично настроение, не за първи път е поставен на прицел заради подозрения в расизъм. Прeди време същият балет, поставен от Джордж Баланчин в САЩ, беше критикуван заради вида танцьори, които представиха храни и напитки от различни култури – шоколад от Испания, кафе от Арабия, чай от Китай.

След всички тези обвинения идва въпросът дали ако всеки път дълго премисляме как да наречем някого, без да го обиждаме и да накърняваме неговите чувства, няма да рискуваме да се лишим от свободата да изразяваме мнението си. Тъжно е "Лешникотрошачката" да не се изпълнява на Коледа. Защото дори в приказките всеки герой е различен посвоему.

"Пепеляшка" с джендър-неутрална фея: имаме ли нужда от това?