Начин на живот

Уроците на Covid-19, които не трябва да забравяме

Да "вземем най-доброто от най-лошото

Уроците на Covid-19, които не трябва да забравяме

Снимка:  Getty Images

Ваксините срещу Covid-19 вече са факт, а темповете на ваксинация нарастват в цял свят. Разпространението им донесе онова, което ни липсваше най-много през изминалата година – надежда, че скоро ще можем да се върнем към „нормалния“ начин на живот. Затова и няма как да не си направим равносметка на изминалото време, защото след Covid ерата понятието за нормалност ще има съвсем ново значение. Ето най-ценните уроци, които научихме по трудния начин и които със сигурност не трябва да забравяме, след като това приключи.

Урок №1: Да се грижим повече за себе си 

Здравословният начин на живот през последната година бе не просто тренд, а необходимост. И съвсем не става въпрос само за пълноценно хранене и спортуване – личната грижа включва спазването на хигиена както на тялото, така и на мисълта. Според редица проучвания стресът е един от основните фактори за поява на различни заболявания. А когато е системен, капацитетът на организма да се справя с него просто се изчерпва. Затова пандемията ни научи да се щадим повече, да приоритизираме задачите си и да не се ядосваме за незначителни неща.

Урок №2: Да се опознаем

Със сигурност много хора за първи път се обърнаха себе си именно по време на локдауна. Когато ежедневието ни сблъсква постоянно с други хора, лесно забравяме да обърнем внимание на най-важния човек в живота ни – самите нас. Затова за мнозина затварянето донесе най-вече психологическо напрежение, защото да бъдеш насаме с мислите си дни наред, понякога е особено трудно. И все пак – мнозина намериха време да се опознаят, да разберат какви са страховете, нуждите и приоритетите, и то именно благодарение на пандемията.

Урок №3: Да мислим за другите 

Ако коронавирусът ни научи на едно нещо, то е, че всички сме взаимносвързани и зависими един от друг. Затова през последната година би трябвало да сме разбрали, че най-добрият начин да опазим себе си е като предпазваме и другите. Преомислихме и отношенията с близките си – срещите с тях, които преди изобщо не са ни правили впечатление, се превърнаха в лукс. Не са малко хората, които месеци наред не виждаха по-възрастните си роднини от страх да не ги заразят. Затова и когато пандемията отмине, най-голямата награда ще бъде да прегърнем цялото си семейство и просто да благодарим за шанса, който преди сме приемали за даденост.

Още два ценни урока на следващата страница...


Урок №4: Да бъдем гъвкави

За съжаление, голям процент от световното население загуби работата си по време на пандемията. В глобален мащаб бизнесът е изправен пред фалит, а заетите в него с принудени да намират алтернативни начини за оцеляване. Все пак онези от нас, които имаха късмета да запазят работата си, трябваше да се научат да бъдат гъвкави – компаниите бяха принудени да намерят начин за дистанционна работа дори когато тя не е част от политиката на фирмата.  Гъвкавостта доказа на много работодатели, че може да се работи пълноценно дори и от вкъщи, затова много компании вероятно ще запазят възможността за home office дори когато Covid-19 е само лош спомен.

Урок №5: Да ценим свободата си 

Пандемията ни отне всичко онова, което сме приемали за даденост – свободното придвижване в целия свят. Да не забравяме, че милиони хора  не можеха и не могат дори да излязат дори от вкъщи без  „уважителна причина“, така че се превърнахме в заложници в собствените си домове. Загубихме правото да общуваме свободно, да се събираме с други хора, да посещаваме заведения, да спортуваме пълноценно, да живеем така, както ни се иска. Затова със сигурност всички тези дейности ще имат съвсем друго значение за нас след края на Covid-19, когато вече знаем, че те не са даденост, а привилегия.

 

Covid-паспортите вече не са идея, а план на ЕС