Начин на живот

Тоалетната хартия никога не е достатъчна!

А знаете ли, че този продукт е измислен в Китай?

"Изкупихме ли официално тоалетната хартия? Още ли има?! Къде?" В последните два дни сме се питали поне веднъж защо хората масово изкупуват тоалетна хартия в магазините и за какво им е презапасяване точно с този продукт. След обявяването на новината, че България е в извънредно положение до 13 април, сънародниците ни масово се втурнаха към хипермаркетите, сякаш сме във военно положение, за да се запасят с най-различни хранителни продукти с дълъг срок на годност. Но това, което направи изключително странно впечатление, бе изкупуването на тонове тоалетна хартия. Това обаче не е така само в България, а и в много страни по света като Япония, Нова Зеландия, а също и някои европейски държави. На какво се дължи това и как наличието на огромни пакети от този продукт ни успокоява? 

В медийното пространство възникнаха куп теории. Някои от тях гласяха, че това е един от начините, по които хората реагират в стресова ситуация, а именно нуждата на елемент на комфорт и сигурност. Други пък обясняваха, че тоалетната хартия символизира контрола. Защо? Защото, когато хората чуят за коронавируса, те автоматично го свързват с липсата на хигиена, а този продукт е един от начините да я поддържаме, защото дезинфектанти и маски вече почти не са налични. А трети пък твърдят, че този продукт се използва буквално за всичко. Според проучвания 61% от хората го използват, за да си бършат носа, 17% попиват различни течности от повърхностите в дома, 8% почистват грима си, а 7 %... почистват очилата си. 

Знаете ли, че...

Тоалетната хартия е изобретение на... китайците. Ирония на съдбата. Те първи я използват с цел хигиена още през VI век. Популярна става обаче през XVI век, когато императорският двор на династията Минг е започнал да я произвежда. За да поддържа някои части на тялото си в отлично състояние или поне такова, каквото иска император Хонг Ву – той разпорежда 15 000 листа да бъдат направени особено меки и ароматизирани за лична употреба.

Човек използва около 1996 листа тоалетна хартия месечно. Тоест при тричленно семейство бройката за 30 дни се увеличава на 5988. Ако си стоим вкъщи един месец, това някак обяснява част от тоновете тоалетна хартия, които изкупихме тези дни, но в никакъв случай не обяснява цялото количество. Спокойно, няма да свърши. Произвежда се с 1800 метра в минута, 24 часа в денонощието, 365 дни в годината. 

Какво можем да правим с нея... 

Освен за гореизброените нужди, тоалетната хартия има широко приложение (вижте идеите в галерията ни). Считайки, че вероятно вече имаме запаси до Нова година, все ще ни останат излишни бройки след извънредното положение, наложено в страната. Идват пролетта и лятото. Време за сватби. Има стотици сватбени рокли, изработени от тоалетна хартия, а много от тях са носени на реални събития. Тенденцията е достигнала такъв мащаб, че даже ежегодно в Ню Йорк се провежда конкурс за най-добрата сватбена рокля от направена от този продукт. Ето и как могат да ни се получат нещата: 

Ако пък имате папагал или друга птица вкъщи, ролката от вече използваната тоалетна хартия, можете да превърнете в хранилка. Всички неща, които ви трябват, са фъстъчено масло и семена за птици. Рулото можете да сложите навсякъде, а пиленцето ви наистина ще остане очаровано.

А за да не свърши тоалетната хартия...

Австралийски вестник отпечатва допълнителни 8 страници, но не с новини, а с тоалетна хартия, за да помогне при недостиг на продукта, породен от масовото изкупуване по магазините. Страниците си имат пунктирана линия, за да знаят читателите му (или тези, които панически искат вкъщи да имат още и още хартия) къде точно да изрежат, за да се сдобият с перфектния размер. Редакторът на вестника Мат Уилямс сподели, че това в никакъв случай не е по-нискокачествен материал от този, който се продава из маркетите: "Ние сме вестник, известен по целия свят, който разбира нуждите на своите читатели. Просто трябва да им доставим необходимото в момента".

 

И все пак управляващите много пъти вече споменават и успокояват, че няма нужда от презапасяване с всякакъв тип продукти, защото отворени остават хранителните магазини, аптеките, банките и бензиностанциите, а също така няма недостиг или липса на стоки и те ще стигнат за всички. 

 

 

Хейтминутка: Паниката може да ни превърне в стадо!