Начин на живот

Що е то горска терапия и какво може да излекува

Неподозирани ползи за здравето

Що е то горска терапия  и какво може да излекува

Снимка: mon83bg/Pixabay

Магията на Родопите привлича туристи целогодишно – през лятото, за да се скрият от жегите, през зимата – за да се насладят на уюта, атмосферата и вълнуващите преживявания, които само планината може да предложи. Оказва се обаче, че редовното посещение в планината на Орфей не е само приятно, но и полезно – проучване на Асоциацията на лекарите по физикална медицина и рехабилитация доказа, че въздухът в там е лечебен!

Това е единствената планина в България и една от малкото в света с изключително високо ниво на отрицателна йонизация. Според учените отрицателните йони подпомагат алфа вълните на мозъка и увеличават тяхната амплитудата. Те влияят благотворно на  хрема, синузит, алергии, мигрени, родилни и постоперативни болки. Проучването доказва, че отрицателната йонизация в региона е до 40 пъти по-висока от тази в градската среда. Въздухът е богат на фитонциди и подпомага имунната защита на човешкия организъм.

„Родопите са единствената планина в нашата страна и една от 12-те в Европа, включена в списъка на местата с лечебен въздух, създаден от д-р Цин Ли - лекар, имунолог от университетската болница в Токио, вицепрезидент на Международното общество за природа и горска терапия, създал световната карта на лечебните места“, разказва пред БТА д.м. д-р Татяна Ангелова. Тя е заместник-председател на Асоциацията на лекарите по физикална медицина и рехабилитация, експерт към Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, член на медицинската комисия към Европейската СПА асоциация.

„Въздухът в Родопите, в региона на Пампорово, оказва лечебно въздействие на човешкия организъм“, допълва д-р Ангелова.

„Измерванията на отрицателната йонизация през миналия век са препотвърдени с нови, извършени в последните месеци. От друга страна, разнообразието и характеристиката на дървесните видове, храсти и лечебни билки са доказателство за наличието на въздух, богат на фитонциди. С други думи казано, на тази географска ширина имаме два мощни фактора - отрицателна йонизация и фитонциди, които действат еднопосочно като стимулират имунитета. От друга страна, климатичните особености - слънцегреене, ниска влажност, движение на въздушните маси и умерени температури през лятото, създават прекрасни условия за спорт и оздравителен туризъм“.

Ангелова разказва и как Пампорово се утвърждава като туристическа дестинация, промотираща именно лечебния въздух. „През 1967 г. здравното министерство издава заповед, с което класифицира Пампорово като климатичен курорт. В периода на 60-те и 70-те години на миналия век специалисти от Научния институт по курортология, физиотерапия и рехабилитация провеждат изследвания на климатичния фон и установяват висока отрицателна йонизация, над 1 200 йони/куб. см в планинския курорт Пампорово. Доказват благоприятните възможности за провеждане на климатолечение при функционални заболявания на нервната система, метаболитен синдром, белодробни и дерматологични патологии и др. За сравнение, в градска среда отрицателната йонизация се движи в параметри 40-50 йона/куб. см, а около водопадите достига до 10 000 йона/куб.см.“, обясни още експертът.

По думите й в началото на миналия век наши специалисти разбират, че за да съхранят Родопа планина, тя трябва да бъде залесена. В продължение на години засаждат различни видове иглолистни дървета, поради което се проявява и феноменът - въздух, изпълнен с фитонциди. Може ли обаче лечебният въздух да подпомогне възстановяването след Covid-19?

Продължава на следващата страница... 


„Възможностите за възстановяване след преболедуване от Covid-19 инфекция в региона на Пампорово трябва да бъде предимно за хора, които са леко изкарали заболяването."

„По-тежките случаи с изразен постковид синдром остават да се лекуват или в клиниките за активно лечение, или в специализираните болници за рехабилитация. За мен основното е да научим българина, че може да отиде в Пампорово, за да се разхожда в планината и както японците го описват да се "гмурне в гората", пояснява д-р Ангелова. Споделя и че има поредица от маршрути, позволяващи различно натоварване на сърдечно-съдовата система. Създадена е възможност в момента, в който излезеш от хотелския комплекс да влезеш в гората, да се разхождаш на "шарена" сянка, да дишаш въздух, богат на отрицателни йони и ухаещ на борова смола.

Същевременно да изпълняваш двигателен режим, който стабилизира и тренира опорно-двигателния апарат и сърдечно-съдовата система. "Гмуркайки" се в гората, човешкото тяло, посредством кожата и белия дроб автоматически е изложено на положителното въздействие на околната среда.

„Ефектът от тази ежедневна горска терапия се усеща още в първите дни - с подобряване на тонуса и самочувствието, регулиране на съня, овладяване на нервното напрежение, освежаване на кожата и т.н.“, категорична е тя.

„Tази инфекция ни принуди да осъзнаем, че не сме научени да ценим най-големият капитал - нашето здраве. Ситуацията с бързото разпространението на инфекцията и тежките увреждания след преболедуване ни подсказа, че трябва да забавим темпото на натоварванията и да осъзнаем, че е необходимо да променим начина си на живот”, споделя още д-р Ангелова. „Пандемията ни научи, че трябва да се обърнем към ценностите, които ни заобикалят и които в активното ежедневие ние дори не забелязваме."

 

4 идеи за лятна ваканция в планината