Начин на живот

Ще ядем ли по-малко бонбони и сладкиши тази година?

Недостигът на захар в световен мащаб се отрази на цените на сладките продукти и на произведените количества

Ще ядем ли по-малко бонбони и сладкиши тази година?

Захарните бастунчета се приготвят единствено от захар и не могат да се направят със заместител
Снимка: GettyImages

Бизнесът с бонбони и сладкиши може да е най-силен по Коледа, но тази година бизнесът е всичко друго, но не и сладък. Производителите на бонбони, както и търговците на дребно и фермерите, бяха засегнати от пандемията от Covid-19 и това се отрази с повишаване на цените на суровините и недостиг на работна ръка. Проблеми имаше и в транспорта, но най-вече с веригата за доставки на основни суровини, което спъва целия производствен процес.

Най-съществен обаче се оказва световният недостиг на захар. Това се отразява не само на произвоството на бонбони, но и на шоколадовата индустрия, на всички сладкарски стоки, както и на много други продукти, които влагат захар в продукцията си като хлебни изделия, печива, кетчуп и сосове, снаксове, безалкохолни напитки. И докато някои изделия може да се направят с известно количество подсладители, за други захарта е основна суровина.

Като захарните коледни бастунчета от двуцветно захарно тесто.

САЩ внасят около една четвърт от годишните си нужди от захар. Част от тазгодишната местна реколта беше унищожена от урагана Ида, който покоси Луизиана - вторият по големина щат в страната и основен производител на захарна тръстика. Междувременно цените на товарните превози се покачват, а Бразилия и Тайланд - два от най-големите производители на захар в света - имаха по-слаби реколти от очакваното. Цените на захарта са на рекордно високи нива от десет години насам.


И тук идва темата за заместителите на захарта. На пазара все повече се налагат естествените подсладители като еритритола. Той се приготвя като заместител на захарта, но се извлича от царевица. Но и цените на подсладителите скачат заради недобрите добиви на царевица. Царевичният сироп, използван за бонбони, поскъпна с 10%.

Заради променената картина на захарния пазар, американското правителство коригира квотите за внос на захар, след като някои доставчици на захар не успяха да изпълнят доставките. Това обяснява защо магазините за бонбони и сладкиши в САЩ са доста семпло заредени, липсва асортимент, а коледните чорапчета тази година ще бъдат по-малко пълни.

Общите продажби на сезонни сладкарски изделия са нараснали с 20% спрямо миналата година. Продажбите на нешоколадови стоки през зимните празници, включително бонбони,  са нараснали с повече от 34% спрямо 2020 г.

Търговците на дребно са отворили 9 % повече празнични магазини за бонбони,  а общото количество нешоколадови продукти в магазините се е увеличило с близо 23%, сочат официалните данни на производителите на сладкарски изделия.

И в цялата тази картина как да не заподозреш онзи мърморещ герой Гринч, който мрази Коледа и прави всичко по силите си да я провали....