Начин на живот

Щастливо дете по време на локдаун? Приемете и това 10-дневно предизвикателство

10-дневно предизвикателство за родители

Невена Басарова-Дичева е основател и управител на Първа Детска академия за добри обноски, където деца, тийнейджъри и техните родители се обучават как да се държат в обществото, да спазват добрите маниери и правилата за поведение. Невена създава иновативната методика „Гъвкава дисциплина“, с помощта на която децата се възпитават в уважение към правилата и в същото време имат свободата и простора да се развиват. Сертифициран треньор е по Емоционална интелигентност и е специализирала „Психологично консултиране и въведение в психотерапията“. Автор е на книгата “Детска академия за добри обноски” (СофтПрес, 2019 г.).


Невена Басарова е сертифициран консултант по социален етикет от престижната школа Minding Manners International в Лондон. Тя е сертифициран експерт по бизнес етикет от М. Паркър  –  лицензиран обучител на Washington School of Protocol във Вашингтон, САЩ.

Да се предизвикаш, е модерно. Отвсякъде ни заливат покани и препоръки за предизвикателства, на които да се подложим. Има предизвикателства за всичко – за отслабване, за оформяне на стегнато дупе, за преодоляване на психологически навици като мрънкането и за дигитален детокс. Предизвикателството е удобен начин да излезеш от зоната си на комфорт, но да имаш осигурителното въже на това, че е нещо временно.

В работата ми в Първа детска академия за добри обноски също използвам предизвикателствата, за да помогна на родители и деца да преодолеят проблемите и да излязат от лабиринта на неразбирателството. Едно от тях е “Десетдневно предизвикателство за супер родители”, чиято цел е да ни помогне не само да чуваме, но и да слушаме и разбираме децата си, да изградим близост и доверие помежду си. Защото можем да се обичаме, но понякога забравяме да си общуваме. С тези десет задачи, разпределени в десет дни, стъпка по стъпка ще скъсяваме дистанцията между себе си и децата и ще откриваме нови начини за по-гладка комуникация, без конфликти, без спорове и без драми. Дори в условията на локдаун.

Готовииии? Старт!!!

Ден 1: Ден за споделяне на тайни

Тайна за тайна! Сключете с детето договор, че ще си размените тайните –  и че всеки ще има “имунитет” от наказания за признатите пакости. Не забравяйте, че за да е честно, и вие трябва да сте откровени  –  можете да споделите своя тайна, лъжа или пакост от детските години, но ефектът ще е по-добър, ако си признаете някое родителско прегрешение (например, че сте хапнали последния бонбон в кутията или че докато хлапето е било навън с приятелчета, с таткото сте гледали любимия му филм без него). Прощаваме си и се уговаряме, че тайните ни разделят един от друг и е по-лесно да си казваме истината. Дори тя да ни ядосва, това няма да намали обичта помежду ни.

Цел: С това упражнение учим децата да признават грешките си, да се извиняват, но и да умеят да прощават  –  на себе си, на родителите и на приятелите си.

Ден 2: Ден за офлайн забавления

Това предизвикателство може да се окаже по-трудно за нас родителите, отколкото за децата – цял ден без телефон, интернет или телевизия. Смартфоните, телевизорите и интернет пространството често са крадци на личното ни време. Затова, нека си отделим един ден, посветен на общуването в семейството. Можете да си направите импровизиран пикник в дневната – одеяло, сандвичи, плодове и ваши рисунки с полянки, цветчета и дръвчета. А може и да играете настолни игри или да четете заедно.

Цел: Да прекараме пълноценно време заедно, без дигитални разсейвания, а залагайки на общуването.

Ден 3: Запуших си ушите

Родители, искали ли сте някога да тропнете с крак и да кажете “няма пък!”. Е, сега е вашият шанс! Не слушайте децата, отговаряйте им по техния начин с “няма пък”, “не искам”, “утре”, “после”, “мързи ме”…

Цел: Детето само да разбере, че слушането и чуването са двустранен процес – аз слушам мама и татко и те слушат мен. Ясно проличават трудностите и неудобствата за всички, когато няма добра комуникация.

Ден 4: Да подредим къщата

Подредете заедно стари играчки, дрехи, книжки. Посмейте се на мили спомени и забавни моменти, когато сте купували или подарявали тези вещи. Съберете старите, но запазени играчки, вещи и книжки и ги дарете на подходящи организации или ги занесете в детската градина.

Цел: Да се научим, че домашните задължения не са тегоба, а помощ и отговорност. Че вещите, които за нас вече са излишни, могат да зарадват някой друг.

Има още...


Ден 5: Игра на гатанки

Организирайте си семейна игра – нека всеки напише на един лист 10 неща, които предполага, че другият обича или мрази, или го ядосват.

Цел: По-добро опознаване помежду им, на вкусовете, предпочитанията и характерите на родителите и детето.

Ден 6: Кулинарно приключение за цялото семейство

Има семейства, в които готви мама, има и такива, в които готви татко. Но този път (от опит препоръчвам да е в петък) всички заедно изберете едно любимо семейно ястие и го пригответе заедно. Ако имате време и ентусиазъм – може и по едно за всеки член на семейството. Важното е да си разделите работата и да опитате от всичко!

Цел: Да се научим да работим заедно, “в екип”. Много е лесно да поемеш всички задължения, защото ще го направиш по-бързо, но нека не отнемаме на децата удоволствието да учат нови умения. Освен това една подобна вечеря е чудесен повод да си припомним и да благодарим за труда, положен вкъщи.

Ден 7: Да разбием ограниченията

Децата често са неуверени – дали заради нещо, което са чули някъде или някой им е казал, дали заради малки, детски неуспехи, изпълнили ги с разочарование. Нека в този ден им помогнем да постигнат всичко, което пожелаят! Направете заедно нещо, от което се страхуват, помогнете им – тренирайте с тях вкарване на голове, отидете на урок по рисуване или покажете отново и отново как се връзват обувките. Наредете 3D пъзел, вие с указания, детето с действия. В началото може би му е изглеждало “мисията невъзможна”, но с търпение и воля се оказва съвсем възможна. Разбийте заедно ограниченията, които детето си поставя.

Цел: Увереността е един от най-големите подаръци, които можем да направим на децата си. Ограниченията, които си поставят в ранна възраст, и нещата, които ги притесняват, могат да прераснат в ограничаващи комплекси по-късно. С малко помощ от ваша страна това няма да се случи.

Ден 8: Размяна на ролите!

Гледали ли сте филми като “Шантав петък”? Е, в този ден е време да извикате на помощ всичките си артистични заложби и да си размените ролите. Вие, родителят, поемате всички задължения и привилегии на детето, а децата – вашите родителски отговорности. Нека те приготвят закуска, чистят, подреждат вкъщи, докато вие си почивате, играете, чакате закуска, искате домашен любимец… а вие решавате дали да сте послушно и добро дете или пък “малко дяволче”.

Цел: Детето да осъзнае задълженията и отговорностите на родителите си и да проявява уважение към това, което те правят за него.

Ден 9: Неочаквано обяснение в любов

Покажете обичта си! Истински – с думи, с приятни изненади. Макар да се мръщят и цупят “на тези лиготии”, децата всъщност обожават да чуват, че са обичани! Изненадайте ги със скрити бележки или лепящи листчета във формата на сърца и надписи “обичам те” навсякъде, където ви хрумне. Бонус точки за оригиналност (като например върху любимата играчка, под възглавницата или в пантофите, а защо не в тетрадката по математика). Провокирайте своята креативност!

Цел: Важно е да изразяваме обичта си открито, да акцентираме на нея – с думи и внимание, не само с вещи и подаръци. Децата обичат големите жестове и никога няма да ги забравят.

Ден 10: А после?

През изминалите десет дни вие и вашето дете общувахте пълноценно и се опознахте в различна светлина. Едно от най-важните неща за предизвикателствата е, че те ни помагат да променим навиците си. Не пропускайте възможността да превърнете всичко, случило се през последните десет дни, не просто в навик, а в част от общуването ви с детето. Поговорете си какво сте открили един за друг и как ще продължите оттук нататък. И не забравяйте да се наградите за изпълненото предизвикателство – можете да си разпечатате специални грамоти и да ги връчите по време на семейната вечеря или с друг семеен ритуал. Важното е да сте заедно, споделяйки обичта чрез общуване и доверие.

 

Кой казва, че карантината е лишена от забавления за децата?