Начин на живот

#RestartБългария: Местността Живата вода и село Дрен

Начин на живот

Osho съветва да си повтаряме, че "и това ще отмине", дори в моментите на безнадеждност. Епидемията очевидно ще отмине, но въпросът "Какво да правя днес?", изглежда, е непреходен. Ето защо с настоящата поредица ви предлагаме палитра от предложения за кратко "посткарантинно" пътуване, изцяло съобразено с предпазните мерки. Както и с бюджета. 

Притихнала в горите на Боснек и незабележима в повечето туристически карти е пещерата Живата вода. Придвижването до мястото едва ли би представлявало непосилна задача за ожаднелите за приключения пътешественици. Отстоянието от 45 км спрямо София гарантира безопасна еднодневна екскурзия, пропита с местни легенди. А физическата близост с други туристи не преминава границата на фикцията. Посещението на пещерата едва ли отговаря на представите за дълга и разточителна ваканция, но дори краткият престой там може да се превърне в повод за разказ.  

Първата гледка, на която ще станете свидетели, е ниският вход към вътрешността на пещерата (едва 1,20 м). Преодоляването на тази височина може да бъде достатъчен стимул за стриктно следване на диети по време на карантината. След това се разкрива малка галерия, в която впечатление прави камък с издялан от местните хора образ на Богородица. Пълната наслада от пещерата обаче изисква примиряване с тоновете кал, скрити из вътрешните ѝ коридори. За предпочитане са поляните и заслоните в района, заобиколени от широколистна растителност.  

За онези почитатели на чистотата с нескрита страст към пещерите също има успокоение.

В близост е и всеизвестната пещера Духлата.

Любителите на мистериите не биха подминали звука, който издава вятърът при преминаването във вътрешността. На него се дължи и името Духлата. Също така там са установени и цели 6 прилепни вида, но консумацията им не е препоръчителна особено след карантината.

Обратно при "Живата вода" попадаме и на извора, чието име носи цялата местност. Сам по себе си той е феномен за нашите географски ширини. Сякаш уловил непостоянството на човешката природа, водата му може да извира на тласъци с несекваща сила, а понякога престава да тече за период, вариращ от минута до часове. И тук е моментът да споменем за теориите около притока на водата. Реалисти се сблъскват с мечтатели в обяснение на явлението. Едните твърдят, че водата секва, когато грешник се приближи до извора. А рационалното обяснение е, че тя се събира в подземна карстова кухина. Скулптурата на глава на змей също предизвиква усмивки на умиление.  

Има и още...


Пътешествениците със собствен автомобил биха могли да се отбият и в живописното село Дрен след посещението на местността Живата вода. Локацията му е изключително удобна, тъй като е разположено непосредствено до път Е79. Земите, на които е разположено селото, са с хилядолетна история. Там са открити две праисторически селища и тракийски некропол, а към днешна дата е и снимачна площадка за популярно риалити. Редица проучвания свидетелстват за чистотата на въздуха, която е гарантирана особено след редуцирането на трафика.

Въпреки малките си размери, селото предлага спектър от възможности за релакс.

Фактът, че лежи в подножието на планината Верила, може да послужи като отправна точка за организирането на следобеден пикник при подходящи условия. Наличието на цели два язовира пък ще задоволи риболовните страсти. А изборът на храна от местните заведения би бил в помощ на малкия бизнес с големи амбиции. 

Селото е предпочитана дестинация и заради изобилието от манастири. Независимо от религиозните ви възгледи, можете да отнесете със себе си албум от красиви снимки на храмовете. Най-популярен сред местните е "Света Петка". Любителите на историята биха отбелязали, че дните му датират още от 1844 г. Втори по популярност е храм-паметникът на загиналите за България – "Св. Спас". Малко по-високо в планината се намира и манастирът "Света Богородица". Достигането му не би представлявало предизвикателство, но гледките, които ще се разкрият по пътя, заслужават специално внимание. Още по-специален е фактът, че Дрен не е масова туристическа дестинация, а самобитно селище, в което разказите на местните жители сами по себе си са атракция.  

 

4 причини все по-често да сънуваме, че пътуваме...