Начин на живот

Първият в света 3D принтиран стоманен мост

Мостът е пешеходен

Първият в света 3D принтиран стоманен мост

Снимка: Twitter/@imperialcollege

Първият в света 3D принтиран стоманен пешеходен мост беше представен тази седмица в Амстердам. Високотехнологичното съоръжение е пълно с авангардни сензори, които измерват в реално време как се справя с пешеходния трафик. Мостът е инсталиран над един от най-старите канали в района на Червените фенери и бе открит от холандската кралица Максима с помощта на малък робот, разказва "Евронюз".

Проектирана от холандския дизайнер Йорис Лаарман, 12-метровата футуристична структура е създадена с тип 3D техника за печат, използваща заваръчни роботи. Компанията MX3D, която разработи технологията, е категорична, че сложният дизайн на моста показва възможностите на роботизиран 3D печат в архитектурата.

"Ако искате да имате наистина силно декориран или наистина естетичен мост, изведнъж става добър вариант да го отпечатате 3D, защото не става въпрос само за това да правите нещата по-евтино и по-ефективно", каза Тим Гертженс, който разработи технологията на MX3D.

"Става въпрос за предоставяне на архитекти и дизайнери на нов инструмент, нов страхотен инструмент, с който те могат да преосмислят архитектурата и дизайна."

Мостът е най-новата разработка в света на 3D принтираните структури. Дължината му е малко над 3,5 м и е изграден от 4,5 тона неръждаема стомана, образувайки извита структура, наподобяваща течаща вода. 3D принтираният мост е предназначен да бъде функционална част от инфраструктурата на града, но също така ще служи и като артистичен символ на потенциала на принт технологията.

Местните власти също се надяват, че това ще привлече нов тип туристи в легендарния квартал на Червените фенери. Ако мостът привлече нов вид посетители, които се интересуват повече от архитектура и дизайн, това ще помогне да се промени начинът, по който се възприема квартала.

Едновременно с това структурата на моста ще бъде и "жива лаборатория", снабдена с десетки сензори. 

През следващите четири години изследователи от Imperial College London ще изучават данните, генерирани от моста. Те ще бъдат използвани за наблюдение и измерване на ефективността на иновативното съоръжение в реално време. Ще се следи състоянието на структурата и как тя се променя, докато се използва от местните жители и туристите.

Данните ще осветят архитектите и инженерите по целия свят, като отговорят на въпроси за дългосрочното поведение на 3D отпечатаната стомана и нейното потенциално използване в бъдещи строителни проекти.

Идеята за моста датира от март 2017 г. като отпечатването му е отнело около шест месеца. При използваната 3D технология стоманата е отпечатана слой по слой и е от четири части. За работата са използвани четири индустриални робота, които се предлагат в търговската мрежа.

 

„Не идвайте в Амстердам!“