Начин на живот

Организмът след Covid-19 - ето какво се случва

76% от пациентите имат поне един остатъчен симптом

Организмът след Covid-19 - ето какво се случва

Снимка: Imani Bahati/Unsplash

Единствената добра новина при положителен тест за Covid-19 може би идва от надеждата, че след като веднъж преболедуваме вируса, ще бъдем в относителна безопасност. Оказва се, че това не е нещо сигурно. Освен опасенията от повторно заразяване, не бива да пренебрегваме и дългосрочните поражения върху организма, за които все повече научава медицината.

Болки в мускулите, отпадналост, бъбречна недостатъчност, депресии – ново проучване сочи, че две трети от тежко преболедувалите Covid-19 страдат от последствията му и половин година по-късно.

Коронавирусът оставя траен отпечатък върху здравето. Дори онези, които са надвили инфекцията и официално се смятат за здрави, невинаги са напълно добре. Често те страдат от болки в мускулите, умора и психически смущения като страхове и депресии – това са най-често срещаните дълготрайни последствия от заразата, пишат учените в авторитетното медицинско списание Lancet.

76% от пациентите имат поне един остатъчен симптом

Данните сочат, че и шест месеца след края на острата фаза от заболяването около две трети от лекуваните в болница пациенти продължават да страдат от последващи симптоми.

"Нашият анализ показва, че след изписването от болницата при повечето пациенти продължават отраженията от заразата с Covid-19, поради което са необходими специални грижи и рехабилитация след изписването, особено за тези, при които инфекцията е протекла тежко", казва Бин Цао, един от авторите на проучването.

Учените са изследвали 1733 души, изписани между 7 януари и 29 май 2020 г. от една болница в Ухан. Хората били със средна възраст 57 години, повечето от тях са имали нужда от обдишване.

Пациентите били изследвани повторно след изписването – около половин година по-късно, и учените установили, че 76% от тях са имали поне по един остатъчен симптом.

Умора, отпадналост, психически дискомфорт 

63 на сто казали, че изпитват умора, следващият по честота симптом бил мускулна слабост. При 26 на сто има проблеми със съня, а 23% страдат от страхове или депресии. Учените установили, че жените по-често страдали от психически оплаквания в сравнение с мъжете.

Лабораторните тестове показали още, че 13% от пациентите, чиито бъбреци са функционирали нормално по време на престоя в болницата, при повторното изследване се оказали с нарушени бъбречни функции.

При пациентите, прекарали Covid-19 в особено тежка форма, дори и месеци по-късно били установени нарушени функции на белите дробове и недостатъчно снабдяване на тялото с кислород.

 

Една година по-късно - стратегия за психичното здраве