Начин на живот

Нови мерки и тестове в училище или по-дълго учебно лято

Има призиви за домашно тестване на учениците, защото се губи образователно време на преподавателите

Нови мерки и тестове в училище или по-дълго учебно лято

Засега не се планира връщане към дистанционно обучение за учениците
Снимка: GettyImages

Учениците ще се върнат към присъствено обучение във вторник, а бързите тестове за тях са осигурени до 20 януари. Друг е въпросът какъв е смисълът от тях. Това написа във Фeйсбук Диян Стаматов, председсател на съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119 СУ в София.

По думите му, трябва да има промяна в тестването и то да се извършва в семейна среда, защото се "отнема от образователното време" на преподавателите, а образователната система трябва да намери как да компенсира натрупаните пропуски заради пандемията. За момента е рано да се говори за удължаване на учебната година, а по-скоро да се работи в посока да се наваксат пропуските през лятото от тези, които изпитват затруднения, каза Стаматов.

Ниският брой на положителни проби при тестването на учениците поставя няколко въпроса: тестовете достатъчно ефективни ли са и, ако да, има ли смисъл такъв голям финансов ресурс да се отделя за една социална група, която не е рискова, нито регистрира висока заболеваемост.

Има затишие на "родителската загриженост" по въпроса за тестовете именно заради ниския брой положителни резултати. 

В очакване на нови мерки срещу Омикрон 

Във вторник се очаква здравните власти да обсъдят дали да се въведат нови мерки във връзка с навлизането на Омикрон в България. Главният здравен инспектор Ангел Кунчев увери, че засега не се планира нито пълен локдаун, нито ново спиране на присъственото обучение на учениците.

Според Кунчев, през изтеклите две години сме минали през почти целия набор от мерки - от най-леките до най-тежките и властите вече са се научили, че не трябва да се отива нито в едната, нито в другата крайност.  Според данните от други държави, новия вариант Омикрон протича по-леко, тъй като в много по-малка степен засяга белите дробове, а ваксинираните с бустерна доза са защитени от заразяване с Делта варианта на Covid-19.