Начин на живот

Космически спектакли през август: Синя луна и „Персеиди“

За какво да се оглеждаме на небето през топлия месец?

Космически спектакли през август: Синя луна и „Персеиди“

снимка: Pixabay/ marcoreyesgt 

След надпреварата за космически туризъм между богатите, дойде ред и август да си отпочине и да отърси от себе си състезанията за надмощие, за да ни предложи няколко големи астрономически събития, включително най-добрия метеоритен поток за цялата година.

Метеоритен поток "Персеиди"

Кошницата на август е пълна - подготвил ни е метеоритния поток „Персеиди“ – блестящо шоу, което космосът ни предоставя от 2000 години. Обещанието е, че за един час ще можем да наблюдаваме 100 метеора на час, без специално оборудване, за да се насладим на метеоритния дъжд. Препоръчително е обаче за най-пълноценно изживяване да изберем място, което е далеч от светлинното замърсяване на градовете. Най-добрият начин да видим много падащи звезди, е като отидем на къмпинг.

Оставете очите си да се приспособят към тъмното (отнема около 30 минути), по този начин ще видите повече метеори. Опитайте се да не използвате телефона си, тъй като гледането на устройства с ярки екрани ще повлияе негативно на нощното ви зрение и следователно ще намали броя на метеорите, които виждате“, ни съветват от НАСА.

Метеорите се движат със скорост 212 000 километра в час. По време на този дъжд те могат да достигнат между 1600 и 5500 градуса по Целзий. Предстои в далечно бъдеще кометата да се доближи изключително близо до Земята - някога през 2126 г.

Първата седмица на август – тази преди Новолуние - е може би най-добрият период през цялата година за разглеждане на нашата галактика от северното полукълбо. Това е шанс да видим най-плътната част - разпръснатата светлина на милиарди звезди, която се извива по нощното небе.

Синя луна

Този летен месец ще имаме възможност да се насладим и на рядката Синя луна. През август нощите започват да стават още по-тъмни, като разкриват великолепната гледка към Млечния път от нощното небе. Повечето хора смятат, че Синята луна е второто пълнолуние за същия месец, но това не е така. Всеки астрономически сезон обикновено има три пълни луни, но веднъж на всеки две или три години има сезон, който има четири пълни луни. Когато това се случи, третата от четирите пълни луни за сезона се счита за сезонна Синя луна. Такъв е случаят това лято, когато третата от четирите пълни луни за сезона се издига на 21 август.

Въпреки името си, Луната най-вероятно няма да изглежда синя на небето, но когато атмосферните условия са идеални, тя може да придобие син нюанс за известно време. Това пълнолуние през август е известно още като пълнолуние на есетрата, защото гигантската есетра в Големите езера и езерото Шамплейн в САЩ е била уловена по-лесно през този сезон, според алманаха на фермерите.

Синя луна можем да наблюдаваме на 22 август в 8:02 ч. по Гринуич. Също така Сатурн и Юпитер, които светят все по-силно в нощното небе през последните месеци, през август те ще достигнат върхова яркост по време на събитие, известно като опозиция. Това е времето, в което планетата е най-близо до Земята.

Летен триъгълник

Летният триъгълник е нещо, което никога не може да бъде забравено след като очите ви го фокусират. Върховете на този въображаем триъгълник се образуват от звездите Алтаир, Денеб и Вега, които са най-ярките звезди съответно в съзвездията Орел, Лебед и Лира. От умерените северни географски ширини Летният триъгълник се вижда високо в небето около полунощ през лятото.

Едно е сигурно - няма по-добър начин да се възползвате от летните нощи от това да прекарате известно време под звездите!

 

Надпреварата продължава: Джеф Безос полетя по-високо от Ричард Брансън