Начин на живот

Как да преборим леността в световния ден на мързела

20 минути на ден ще ви направят по-здрави

Как да преборим леността в световния ден на мързела

Снимка: Taryn Elliott/ pexels.com 

Август е. „ Следобедът на годината”, както го описва Георги Господинов. Дните са натежали от слънце, динамиката е някак друга, усещането за време се забавя. И докато се потите над поредната спешна задача в офиса и събирате мислите си, за да сте пълноценни, е разсейващо в главата ви да изникват образи за мързеливи и безгрижни дни. Дни, прекарани в излежаване в хамак с любима книга, под дебела сянка или под галещите слънчеви лъчи... Мързел, леност или желание да се отдадеш на почивка и отмора - къде се преливат тези понятия и кога обездвижването става опасно за здравето ни? Да поразсъждаваме днес – на Световния ден на мързела.

Психологията определя мързела като нежелание за извършване на дейност извън времето за отдих. Това състояние понякога идва и в резултат на преумора и наложителна нужда от почивка. Възможно е дори да е следствие от депресия. Мързелът, традиционно приеман за недостатък и дори порок, според някой теории, ако е съчетан с иновативност, е предпоставка за прогреса и техническата революция. „Трудът краси човекa, а мързелът го грози “, според народната мъдрост с призив да не се отдаваме на бездействие. От друга страна „Накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл.“

10  август е Световният ден на мързела. Не е ясно обаче откога и как точно отбелязваме този ден. В колумбийския град Итагуи има дори официални празненства по този повод и по улиците на града се разполагат хамаци и дюшеци, провеждат се състезания по "бой с възглавници" и конкурси за най-хубава пижама.

И докато един ден, прекаран в бездействие и почивка, може да има рестарт ефект, какво става, ако си позволим да се отдадем на бездействие твърде дълго? Ето данните: излежаването по цял ден пред телевизора увеличава риска от Алцхаймер с 13 %, от инсулт с 37 на сто, от диабет тип 2 със 70 %, а от инфаркт с 82 процента.

Липсата на физическа активност при хората с наднормено тегло е и причина за 6 на сто от случаите на коронарни сърдечни заболявания, за 7 на сто от заболяванията от хепатит и за 10 на сто от раковите заболявания (рак на гърдата и рак на дебелото черво). От обездвижване поради затлъстяване страдат по-често жените, отколкото мъжете. Световната здравна организация препоръчва на хората да отделят за разходки и други видове "лек" спорт поне по 150 минути седмично.

Това е малко повече от 20 минути на ден! Не е невъзможно, нали?  

 

Ето 5 бързи упражнения...