Начин на живот

Джулай морнинг – празникът на живота

Самобитният фестивал отново събира стотици на морския бряг

Джулай морнинг – празникът на живота

Снимка: Община Бургас

Часът е малко преди 6 сутринта. Първите лъчи на юлското слънце се плъзват по синия безкрай на Черно море, погъделичкват песъчинките на плажа и оцветяват небето в пурпурно. А под него стотици българи посрещат настъпването на първата юлска утрин. Част от тях изпадат в екстаз, когато видят златния диск над хоризонта и започват да танцуват и пеят с пълно гърло. Има и такива, които тихичко сядат на пясъка и съзерцават изгрева с притаен дъх, сякаш е най-красивото произведение на изкуството в галерията на природата.

Джулай морнинг е много лично изживяване – за едни е повод да се съберат с приятели от цяла България на брега на морето и да избягат от градската джунгла, бързия живот и  работата от 9 до 5;  за други е начин да възстановят връзката си с природата и със самите тях; за трети е просто парти с готина музика на живо. Но във всички случаи Джулаят е празник на живота и насладата от него – да живееш „по-полека“, както пее Стефан Вълдобрев, и да бъдеш благодарен за мястото си под слънцето. 

Дружното посрещане на първия юлски изгрев е традиционно само в България. Корените му са спорни – според най-разпространената версия е плод на хипи движението у нас през 80-те години. Носи името July Morning, което се свързва с песента на английската рок група „Юрая Хийп“ от 1971 г. Смята се, че събирането в нощта на 30 юни срещу 1 юли е мирен протест срещу комунистическата власт и символ на свободата и новия живот извън ограниченията на режима.

Градските легенди гласят друго – през лятото на 1985 година един хипар от Варна бил в казармата и трябвало да стои на пост в последната нощ на месец юни. Тогава той се зарекъл никога повече да не посреща 1 юли сам. На следващата година се уговорил с приятели от Варна да се съберат на плажа, за да приветстват изгрева. Разположили се на вълнолома до морския фар и запалили огън, пили бира, свирили на китара и слушали музика от касетофони на батерии. И без да подозират, поставили началото на Джулай Морнинг. Тяхното събиране се разнесло от уста на уста и с всяка следваща година компанията край варненския бряг ставала все по-голяма. След падането на комунистическия режим посрещането на изгрева в първия ден на юли се разпростира по цялото крайбрежие – Камен бряг, където първо изгрява слънцето, Варвара, Иракли и още много плажове, на които се събират хора от цялата страна. 

Джулаят се превръща в първия самобитен фестивал от времето на социализма, където можеш да се срещнеш с нови хора, да се забавляваш, да опънеш палатка, да говориш за литература и да спориш кой е най-добрият албум на „Дийп Пърпъл“. Днес честването на празника е масово и дори му донесе наименованието „лятната Нова година“. По цялото Черноморие има концерти на живо, на които често гостува и Джон Лоутън, вокалист на „Юрая Хийп“; организират се сходни събития и в планинските райони с язовири и реки, а много дискотеки в големите градове използват повода, за да направят тематични партита. Масовите събития до голяма степен нарушават първоначалната концепция за празника и променят смисъла му, защото го лишават от идентичност. За да избягат от тълпите, по-старите привърженици на традицията започват да честват Джулай Ивнинг на 30 юни във Варвара.

В крайна сметка няма значение къде посрещате първия юлски изгрев – на морския бряг, на планински връх или на терасата. Защото слънцето изгрява за всички и докато можем да му се радваме, винаги ще има какво да празнуваме. 

 

Театър, опера и музика: какво няма да пропуснем през юли