Начин на живот

Aудиокнигите – литературна съкровищница, събрана в джоба ни

За удоволствието да слушаш пълноценно

Дълги години аудиокнигите били създавани само за незрящи – терминът „говореща книга“ е въведен още през 30-те години на миналия век, а през 90-те, когато аудиокасетите заменили записите на грамофонни плочи, се зародило и понятието аудиокнига. Днес дигиталното чудо е достъпно за всички – чрез стрийминг платформи като Storytel имаме достъп до над 300 000 литературни вселени, които от страниците на книжните си тела са се пренесли до аудиоформат, благодарение на нечий топъл и плътен глас.

И колкото и да обичаме аромата на хартия и усещането за допир на кориците, истината е, че все по-трудно намираме време да четем по традиционния начин. Аудиокнигите ни позволяват да комбинираме четенето с други дейности и да се потапяме във вълнуващи сюжети, докато правим далеч не толкова интересни занимания, като например пътуваме към работа, чистим или просто си почиваме. Също като традиционното четене, слушането на аудиокнига ни пренася в нов свят, намалява стреса, но не се налага да отделяме специално място и време за него. Освен удобството, аудиокнигите имат и друго преимущество – това е най-добрият начин да развиете правоговора си.

Казвам го от личен опит – със сигурност ще откриете с изненада, че сте заучили някоя дума с грешно ударение. Развивате способността да слушате активно, не просто да приемате нечий глас за фонов шум – ценна способност, еднакво важна както за децата, така и за възрастните. А най-вълнуващото е, че когато слушате книгата, не я чувате със собствения си глас, както се случва, докато четете от хартия. Вместо това се наслаждавате на професионални висококачествени записи, направени от хора, които толкова добре улавят и пресъздават героите, че понякога ни помагат да открием важни акценти само със смяната на тона, динамиката или ритъма на четене.

Именно такава наслада носи богатият каталог на Storytel, който изненада запалените потребители като мен със списъка „Познавате ли тези гласове“. В него голяма част от разказвачите четат за първи път и са записали ексклузивно някои от бестселърите за 2021 г. както в книжен, така и в аудио вариант.

Моят абсолютен фаворит е „Истории за лека нощ за момичета бунтарки“ от Франческа Кавало и Елена Фавили – феноменален сборник, който наистина ще вдъхнови всяка дама. Той събира историите на 100 забележителни момичета и жени от миналото и настоящето, които променят света чрез личния си пример. Разказва ни ги не кой да е, а журналистката Анна Цолова, която също би могла да попадне в книгата. Тя ни среща с "трите големи Марии", както ги наричам аз – Мария Калас, Мария Кюри и Мария Монтесори, отвежда ни в Египет при Клеопатра, после пътуваме във времето до Англия, където срещаме Елизабет I, и стигаме чак до Коко Шанел и Мишел Обама. Да, светът може да е мъжки, но както Джеймс Браун пее – той не би значел нищо без жена или момиче.

 

Има и още на следващата страница... 


И като говорим за момичета – любимата Мая Бежанска ни разсмива до сълзи с дебютната книга на Георги Блажев „Произход на видовете“. Тя също е сборник, но с комични сюжети от българската действителност, макар и в първия разказ да ни говори за… панди. Вълнуващ, динамичен и наистина разпускащ, сборникът е идеалната компания – аз и приятелите ми го слушахме още през лятото напът към морето и беше толкова забавно, че се налагаше да натискаме „Пауза“, за да успокоим смеха си.

Докато сме на тема комедия, вероятно ще ви допадне да чуете бестселъра „Тънкото изкуство да не ти пука“, прочетена от Николаос Цитиридис – журналист, комедиант, а от скоро и тв водещ. Интересното при него е, че чете така, сякаш той, а не Марк Менсън е написал книгата. Ако сте почитатели на книгите за самоусъвършенстване, тази определено ще ви допадне, защото синтезира основните методи за справяне с трудностите в живота, но по забавен, макар и на моменти рязък начин. И понеже Николаос е емоционален, в някои абзаци звучи сякаш ни се кара, но такъв е тонът на автора, решен на всичко да ни извади от розовия балон, в който живеем, да ни даде игла, с която да го спукаме и да си построим нов реалистичен свят от останките му.  

Ники Кънчев пък ни чете биографията на Илън Мъск, а Орлин Павлов – тази на Елтън Джон! Нещо повече - самият Христо Стоичков се включва в пролога на собствената си книга „Христо Стоичков: Историята“. Впускаме се и в живота на легендарната Невена Коканова в книгата „Невена Коканова. Коя съм аз“, а наш гид по пътя е нейният автор – журналистът и писател Георги Тошев. Друга книга на Тошев „Наум Шопов. Бележки от един живот“ пък е прочетена от внука на големия актьор – Наум Шопов – младши, също актьор. И това е само миниатюрна частица от дългия списък със заглавия, които заслужават вниманието ни.

В Storytel наистина ви очаква галактика от непознати истории, герои и сюжети, които със сигурност ще обикнем. Казвам го като запален читател, който години наред страдаше от липсата на време за любимото си хоби – аудиокнигите са абсолютното спасение. Можете да пробвате платформата напълно безплатно 14 дни – предостатъчно време да чуете доста книги, особено ако си поиграете със скоростта на слушане… И толкова ще ви хареса, че няма да ви се иска да спирате!

С подкрепата на Storytel

 

Невена Коканова и Раде Маркович - една споделена, но невъзможна любов