Начин на живот

Ами ако маската наистина помага?

Дали държавата помага или ни маскира като глупаци?

Заповед на министъра на здравеопазването от вчера взриви медиийното пространство и отново върна на дневен ред темата "за" и "против" носенето на маски. Според мярката на здравното ведомство, всички лица са длъжни да носят защитна маска, когато се намират на закрити или открити обществени места. А днес - нова изненада - заповедта вече е отменена след силния обществен отзвук. 

"Отменям точка 9 от моята заповед до постигане на консенсус на нашето общество", каза министър Кирил Ананиев. Което все пак означава, че тази редакция на заповедта отново може да се окаже предпоследна. "Българската държава ще закупи 1 млн. маски, които ще раздадем на социално слабите хора и тези, които нямат възможност да закупят такива маски", добави здравният министър.

Макар и крайна, мярката за задължително въвежда на маските не е неочаквана, особено след слънчевия уикенд, който провокира върволици от пенсионери да преминат цяла София, за да си купят зеленчуци на пазара, както и множество семейства да се отдадат на забавления в кварталните градинки без да носят каквито и да било защитни средства. Това обаче, което възмути най-много гражданите е, че санкцията за неспазване на наредбата е 5000 лв., при положение, че държавата не предвижда осигуряването на защитните средства. И върху тези недомислици трябва да се съсредоточи здравното министерство. 

Тази заповед всъщност се оказа "правна каша, която единствено ще напълни съда с дела и ще натовари държавния бюджет със стотици хиляди левове за разноски по същите тези дела", смята адвокат Валентина Каменарска. Според нея заповедта противоречи на закона, а  извънредното положение не отменя всички закони"Мерките при обявено извънредно положение, правата и задълженията на гражданите се дефинират със закон. Всички закони, които не са изменени, остават да действат такива каквито са. В тази връзка, Законът за за ограничаване носенето на облекло прикриващо или скриващо лицето гласи: "На публични места на територията на Република България не се допуска носенето на облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето," обяснява Каменарска. 

Съвсем резонно, предвид това, че маските в последните два месеца се превърнаха в дефицитна стока, тази заповед доведе и до други реакции, като жалбата на юриста Николай Хаджигенов, който настоя за отменянето на заповедта не само защото маските трябва да се набавят от все по-ограничения бюджет на българина, а и защото е доста спорно доколко обикновените защитни маски предпазват от разпространението на  Covid-19.

Според Хаджигенов е наложително да бъде назначена "тройна съдебно медицинска експертиза в състав: епидемиолог, вирусолог, специалист по защитни средства със следната задача: Вещите лица да отговорят какъв тип защитни средства (маски) са ефективни с цел ограничаване, разпространението на COVID 19. Какъв е размерът на процесният вирус и може ли последният да бъде спрян от носене на обичайна, хирургична или противопрахова маска".

Що се отнася до недостига на лични предпазни средства, "проблемът с маските не е решен в глобален мащаб, не само в България, но и по света", заявява и самият началник на Националния оперативен щаб - ген.-майор Венцислав Мутафчийски. Въпреки това, наша проверка установи, че в някои по-големи вериги аптеки вече има налични маски - както за еднократна, така и за многократна употреба. А след като се свързахме и с две фирми за медицински консумативи, те потвърдиха наличие, като споделиха, че обикновените маски за еднократна употреба излизат по-скъпо от постоянните и посъветваха при възможност да се сдобиваме с такива, които могат да се използват за по-дълъг период от време. 

В последно време една от най-предпочитаните професионални гледни точки е тази на доц. д-р Атанас Мангъров, шеф на детско инфекциозно отделение в Инфекциозна болница в София. Според медика маските не дават никаква сигурност, като носенето им е все едно да слагаме метална решетка на прозореца и да мислим, че тя ще ни предпази от мухите"Това са маски, а не противогази. Ако сте болен и си я сложите, маската ще предпазва от най-едрите плюнки. Най-финните частици минават обаче през нея и тя не предпазва. Мангъров  е категоричен, че те имат единствено психологически ефект.

"Носенето на маска дава една измамна сигурност, че човек едва ли не е защитен. Всъщност той е един рицар без броня."

Но според други медицински мнения, западните страни страдат от доста по-висок процент на инфекции в сравнение с азиатските заради отказа на западните общества да носят на маски. Според тях се нуждаем от универсално носене на маски, за да помогнем за намаляване на вируса.

Въпреки че Световната здравна организация излезе със становище, че еднократните предпазни средства не са фунционални, графиката по-долу показва, че държави като Япония и Сингапур (които имат най-добрата култура по отношение на носенето на маски) много по-успешно се борят с епидемията, отколкото Испания, Германия, Великобритания и САЩ - страни, в които се налага мнението, че маските (особено еднократните) са ненужни. Според защитниците на носенето им, те най-малкото ограничават контакта ръка - лице, като поставят физическа бариера между замърсените ръце и директния проход към белите дробове. Освен това маската намалява вдишването на вируса отвън и предотвратява разпространението му от заразените към въздуха. 

 

Както стана ясно, обществото ни отново е разделено - този път заради маските. За някои те са необходими и все пак предпазват, ако не от коронавирус, то от другите вируси, а според други - те са заблуда, която няма да донесе до ограничаване на пандемията.

Но има и още нещо - освен че  прякото значение на маската е "предпазно покривало за лицето", тя има и преносно значение, което се използва за престореност, фалш и двуличие. Надявам се това второ значение на маската да не бъде релевантно в борбата ни с коронавируса, а нашите управници да си дадат сметка, че всички ние - не само тези, които са на фронтовата линия, сме в голямата битка за оцеляване. И наистина нямаме сили да понесем поредния маскарад. 

 

Без социална изолация - тайната на Южна Корея и Сингапур