Начин на живот

5 неща, които трябва да избягваме в жегите

Начин на живот

5 неща, които трябва да избягваме в жегите

Снимка: Pixabay

Жегите предизвикват доста силен дискомфорт, който най-често е под формата на умора и влошаване на хроничните заболявания.

Как обаче може да направим живота си през лятото по-комфортен? Като се откажем от някои навици като пиенето на газирани напитки и използването на вентилатор.

1. Избягвайте газираните напитки 

Мислим, че като отворим хладилника и изпием една студента газирана напитка, ще се почувстваме по-освежени. В действителност обаче влиянието на студената напитка минава много бързо. Просто усещаме стичащата се по гърлото студена течност. Какво става обаче после? Когато захарта навлезе в кръвния поток, водата напуска клетките на тялото, за да възстанови баланса в кръвта и производството на хормона FGF21. Той се изпраща в хипоталамуса и причинява жажда. И тъй като подсладителят от напитките прониква много бързо в кръвта, след 5-10 минути отново ще ожаднеете.

По принцип няма от какво да се притеснявате, освен за риска от натрупване на излишни килограми. Но когато сте в състояние на дехидратация, нещата се влошават.

Опитът да се рехидратира с подсладени напитки само влошава липсата на течности и уврежда бъбреците. Содата със захар също е безполезна за възстановяване на електролитния баланс: съдържа 7,5 пъти по-малко натрий и приблизително същия брой пъти повече глюкоза, отколкото е необходимо за защита срещу хипонатремия. Затова не се колебайте да подминете кутиите сода и да изберете чиста, негазирана питейна вода.

Снимка: Rudy and Peter Skitterians/ Pixabay

Има още...


2. Не съхранявайте водата в пластмасови бутилки

Пластмасовите бутилки се изработват от полиетилен терефталат (PET) или поликарбонат. При нагряване и двата материала отделят бисфенол, който е вреден за здравето, а PET отделя и антимон.

Първото вещество има ефект, подобен на естрогените и може да наруши хормоналния баланс в организма. Второто се счита за микроелемент и потенциален канцероген.

Въпреки това не се страхувайте да съхранявате вода в пластмаса при стайна температура, дори ако домът ви е горещ. За да започне да отделя вредни вещества в големи количества, са необходими наистина високи температури. Например, бутилката да се намира в затворена кола, гараж или на слънце в особено горещ ден. При такива условия е по-добре да налеете водата в стъклена или метална бутилка или просто да я поставите на по-хладно място. 

Снимка: Hans Braxmeier/Pixabay

И още...


3. Не оставяйте нетрайни храни на масата

Температурата от +5 до +60 °C се счита за опасна зона за нетрайни продукти, като месо, риба, яйца. Ако в храната има бактерии, популацията им ще се удвои за 20 минути. При нормална стайна температура не се препоръчва да оставяте такива продукти извън хладилника за повече от 2 часа. Но когато термометърът се покачи до +32 ° C, безопасното време се намалява до 60 минути.

За да не си спечелите хранително разстройство, не оставяйте храна на масата, незабавно извадете полуизядената храна в хладилника или я изхвърлете. Освен това не размразявайте храната на открито, използвайте подходяща настройка за микровълнова фурна или я прехвърляйте от фризера в хладилника предварително.

Снимка: Pixabay

Има още...


4. Коварният вентилатор

Вентилаторите не охлаждат въздуха, а само го движат, създавайки бриз. Най-често това носи облекчение и помага на потта да се изпари, но не винаги е така. Ако температурата на въздуха се повиши над 35°C, вентилаторът ще духа горещ въздух около тялото, което може да увеличи натрупването на топлина и да доведе до топлинно изтощение.

Така че, ако в стаята е много горещо, не разчитайте на тази джаджа - по-добре потърсете стая с климатик.  

Снимка: Bruno /Germany / Pixabay

Има още...


5. Не пийте алкохол

Алкохолът намалява производството на вазопресин - хормон, който задържа вода в тялото, ограничавайки производството на урина в бъбреците.

Като намалява количеството на този хормон, алкохолът предизвиква диуретичен ефект, така че ходите до тоалетната по-често. Заедно с повишеното изпотяване заради горещото време се увеличава рискът от дехидратация и топлинен удар.

Снимка: Concord90 / Pixabay 

 

10 от най-красивите плажове в Европа за 2022 г.