Момичешки тайни

Защо пандемията обърка и месечния цикъл при жените

Коронавирусът и стресът

Защо пандемията обърка и месечния цикъл при жените

снимка: Sora Shimazaki / pexels.com

Не остана нещо от нашия живот, което да не е засегнато от Covid-19. Това, от което се интересувахме и което четяхме преди малко повече от година, е безвъзвратно минало. Но това не е поредният текст, който да ни напомни колко трудно време е дошло за всички. Това е текст, който да успокои (поне донякъде) жените, ако усещат, че балансът в техния организъм е нарушен.

Ако през последните 12 месеца ви се случва месечният ви цикъл да е нередовен, да продължава по-дълго или въобще да пропусне да ви дойде, не се паникьосвайте, защото виновник е стресът.

Не че не бива да обърнем внимание, но поне знаем причината, а с още притеснения, няма да си помогнем.

Според проучване, цитирано от The Guardian, през последната година при голям процент от жените са настъпили промени в месечния цикъл. 65% от дамите, обхванати в изследването потвърждават, че при тях има такива. Това може да означава необичайно лошо настроение, апатия или други емоционални неразположения. Често срещаните болки в областта на корема биха могли да са по-силни от обикновено. Дните, в които продължава цикълът, е възможно да са се увеличили. А последния месец може въобще да не се е появил.

Какво всъщност се случва с нашия месечен цикъл? При 28-дневен цикъл, овулацията се случва около 14-тия ден. Целият този сложен механизъм се контролира от нивото на прогестерона и естрогена и всяка рязка промяна в количеството на двата хормона се отразява върху нормалното функциониране на този процес. При стрес, когато има високо освобождаване на кортизол, често има необичайна овулация и може да се промени цикълът.

Има още...


„Симптомите, свързани с месечния цикъл при жените, не са изцяло биологичен процес, защото спада и увеличаването на репродуктивните хормони се случва при всички жени, но ние не сме повлияни по един и същи начин”, обяснява д-р Хедър Кюри, водещ лекар в една от големите болници във Великобритания. Тя пояснява, че значение има степента на чувствителност на всяка от нас. Но какво прави някои от нас по-емоционално лабилни – това е въпрос, чийто отговор, ако бъде открит, ще бъде революция в нашата история.

Все пак, какви изводи можем да направим от връзката – чувствителност на индивида и промените в организма? „Степента, в която промяната в нивата на хормоните ще проличи от емоционалното състояние на отделния човек, е важна”, посочва д-р Кюри и посочва, че това показва как можем да бъдем повлияни от нещо глобално като пандемията. Стресът е болезнен, болката също може да бъде стресираща. Границата между физическото и емоционалното се разпада и това е един важен урок от пандемията.

Какво може да направи всяка една жена – да преосмисли какво й носи стрес в ежедневието сега и да опита да редуцира тези неща. Защото в момента в глобален мащаб нямаме избор за много неща, за които до скоро имахме, но бихме могли да преместим фокуса си от едно нещо на друго. Бихме могли също да избираме занимания, които ни релаксират, защото това е сигурно средство за намаляване нивата на стрес.

 

Една от всеки 10 жени или за живота с ендометриоза