Момичешки тайни

Теория и практика на разтворимите фибри

Фибри под формата на водоразтворими прахчета от Belfibra

Теория и практика на разтворимите фибри

Знаем или поне сме чували колко са полезни фибрите. Знаем също така, че е най-добре да приемаме фибри от качествени плодове и зеленчуци. Но ако това не е възможно, има начини те да се набяват допълнително под формата на хранителни добавки.

Един такъв вид добавка беше представен наскоро от BelFibra – компания, която се занимава с разработването и производството във Франция на разтворими влакнини от най-високо качество.

Формата, която предлагат, е семпла и удобна – водоразтворими прахчета. Добавени към храната или напитката, те по никакъв начин не променят вкуса или аромата им, защото самият продукт няма цвят, вкус и мирис. Не съдържа глутен, имат много висока стомашна поносимост, не причиняват стомашен дискомфорт, нискокалорични са и са подходящи за диабетици.

Въведените по този начин точни количества фибри благоприятстват здравето на стомашно-чревния тракт, имат пребиотичен ефект, подобряват функцията на сърдечно-съдовата система, играят превентивна роля по отношение на диабета, контролират ситостта и така влияят върху теглото.

В света на основните групи хранителни вещества фибрите играят една от най-важните роли. Наричат се още влакнини или баластни вещества и представляват сложни въглехидрати. Те не се усвояват или по-точно се усвояват частично от организма (протича все пак някаква бактериална ферментация в чревния тракт, при която обаче се образуват много важни мастни киселини, някои с функции на пребиотици), но основната им роля не е да бъдат усвоени, а да свързват излишната вода, да забавят всмукването на глюкозата, холестерола и триглицеридите в кръвта и да изнасят от организма токсини. Това забавяне е нужно и за поддържането на стабилни нива на инсулина в кръвта.

Така че, консумирайки достатъчно фибри, намаляваме и редица здравословни рискове – запек, повишено кръвно налягане, диабет, затлъстяване и др.

Има и неочаквани ползи – поради свойството им да увеличават обема си засищат и са нискокалорични, ето защо са точният съюзник във всякакви програми за отслабване. Не всички фибри обаче са еднакви (и, разбира се, не всички са идеални), те са огромна група, но общо се разделят на два вида - разтворими и неразтворими. Разтворимите фибри са "хубавият" вид фибри - тези, които образуват гел в организма (напр. пектин), а неразтворимите (напр. целулоза) не се разтварят във вода и в прекомерни количества могат да доведат например до раздразнена лигавица на стомаха, подуване и т.н. [[more]]Фибри се съдържат в различно количество във всички плодове и зеленчуци ( не съществуват в животинските продукти, защото морфологично фибрите са стените на растителните клетки). Лишаването на плодовете и зеленчуците от техните фибри (например изстискани на сок) е погрешно. В една чаша ябълков сок има нула грама фибри и ако не сте със специфични проблеми, по-добре е плодовете и зеленчуците да се ядат, не да се пият. 

Естествено възниква и въпросът "колко" фибри са нужни на един възрастен човек. На това има конкретен отговор. Световната здравна организация и Европейския орган по безопасност на храните съветват дневния прием на влакнини да е между 25 и 30 грама.  Най-здравословните диети, например средиземноморският начин на хранене, доставят 22 г въглехидрати. В Източна Европа хората приемат под 16 г фибри на ден. Представено малко по-нагледно, ако се храним спрямо средиземноморския начин, нужното месечно количество влакнини, които трябва да прибавим се равнява на 120 ябълки, 150 купи салати и 7 кг пълнозърнест хляб ( със съответното качество). Като добавим и факта, че хората масово се мръщят на "зеленища" изводът е ясен – не приемаме достатъчно фибри.

Разтворимите фибри на Belfibra могат не само да компенсират недостига на полезни влакнини в организма ви, но и да ви улеснят с приема - едно пакетче от тях, разтворено в чаша чай или сок например, без мирис и вкус. Наздраве!

С подкрепата на Belfibra