Момичешки тайни

Сънувате странни неща по време на карантината? Спокойно, има логично обяснение

Много често чрез сънищата си търсим решение за даден проблем

Сънувате странни неща по време на карантината? Спокойно, има логично обяснение

Снимка: thenational.ae

Освен че самата аз сънувам повече от началото на карантината, това, което ми прави впечатление, е, че помня сънищата си в детайли. Не само аз. Много хора в социалните мрежи споделят за странните си сънища напоследък и търсят обяснение защо, освен поради напрежението, създало се от извънредната ситуация, през нощта в ума им се явяват толкова странни неща. През последния месец три пъти повече си задаваме въпроса: "Защо имам странни сънища напоследък?", в сравнение с предишните месеци. Сънят е огледало на това за какво се тревожим и мислим и всъщност издава напълно психологическото ни състояние. Той е логичното продължение на мислите ни през деня, но под друга, малко по-изкривена и хиперболизирана форма. По време на сън амигдалата, емоционалният център на мозъка, е силно активна и точно тя прави усещанията ни засилени през това време на денонощието. 

Много често чрез сънищата си търсим решение за даден проблем, например този в момента, свързан с карантината и социалната изолация. Изследвания показват, че по време на всяка промяна в живота, била тя и по-динамична, ние сънуваме повече, а също така и помним сънищата си за по-дълго време, защото ако те включват "решение" на проблемите ни, а нашия мозък се старае да ги запамети колкото е възможно по-дълго. 

Брифингите и постоянното невидимо присъствие в медиите на евентуалната смърт, която чака хората, които не са се опазили, докато е било време за това, кара мнозина да сънуват болници, болести и най-вече ситуации, в които никой не може да им помогне. Доста хора сънуват и различни насекоми, например паяци, червеи, скакалци, които са подсъзнателни "синоними" на коронавируса. Това, което ни кара да сънуваме повече, е, че всъщност коронавирусът няма конкретен образ. Точно това предизвиква мозъка ни да "измисля" свои символи. 

Обикновено тези сънища се случват по време на така наречения REM сън (фаза при съня, характеризираща се с бързи движения на очите и придружена от нисък мускулен тонус) и са приблизително на всеки 90 минути. Това е фазата, през която ние сънуваме най-странните сънища. Защо? 

Има няколко теории 

Една от тях е, че странните и шокиращите сънища имат за цел да ни предпазят и подготвят за трудни ситуации в истинския живот. Друга гласи, че се опитваме да "обработим" емоционално ситуацията, подготвяйки се за бъдещето. Това означава, че е нормално да сънуваме нещо, което е внесло напрежение през деня ни. А пък ако спим повече, ще сънуваме и по-ярки и реалистични сънища. 

Според изследователя Розалин Кортрайт ние не сънуваме прозаични неща, а само такива, свързани с емоциите ни. Затова и много често в сънищата ни се явяват неща, които сякаш не сме успели да преодолеем през деня и търсим логичната им бъдеща развръзка през нощта, докато спим. 

 

6 книги за силата на живота по време на изпитание