Момичешки тайни

През лятото защитаваме кожата си. Но защо трябва да пазим и очите?

Очилата са препоръчителни и в снежно време, особено на планина

През лятото защитаваме кожата си. Но защо трябва да пазим и очите?

снимка: danielsampaioneto/ Pixabay

Повечето от нас знаят, че ако не защитим кожата си от слънцето по подобаващ начин, може да се появят вреди – от изгаряне до поява на бръчки. Не всички си даваме сметка обаче, че слънцето може да бъде още по-вредно за очите ни.

Учени от Австралийската фондация за рак на кожата установиха, че очите са десет пъти по-чувствителни към невидимите ултравиолетови (UV) лъчи, отколкото кожата. Те не само могат да изгорят очните ябълки, да предизвикат глождене и сълзене, но и да предизвикат преждевременно заболявания като катаракта и дегенерация на макулата, алармират офталмолози във в. “Дейли мейл”.

И двете заболявания са пряко свързани с остаряването, но прекомерното излагане на UV лъчи може да увеличи риска от тяхното развитие. Според Американската академия по офталмология, 10% от случаите на рак на кожата се появяват на клепача, а ракът може да се появи и върху самото око. Експертите от години акцентират върху използването на слънцезащитни продукти, но понастоящем апелът е да се наблегне на носенето на слънчеви очила. Както при кожата, слънчевите ултравиолетови лъчи - UVA и UVB - увреждат очите.

Когато си купуваме слънчеви очила, е препоръчително да търсим европейския стандарт за защита “CE” или изрично посочен UV400 филтър. Това означава, че стъклата са минали проверка за нормите на безопасност, споделя британската оптичка Рошни Канабар. Често ментетата нямат този надпис и очите не са защитени по никакъв начин.

Има още...


Размерът на рамката също е важен. „В идеалния случай трябва да изберете по -големи слънчеви очила от нормалните си рамки, тъй като те ще повишат защитата на кожата“, казва експертката. Това важи с особена сила, ако сте колоездачи или обичате походите.

Носенето на тъмни очила без UV защита може дори да увреди допълнително очите, защото с тях зениците ви се разширяват, пропускат още повече светлина и влошават общото състояние.

Някои хора са по-предразположени към слънчеви увреждания. Тези със светли очи имат по-малко пигмент, който ги защитава срещу UV. Така че при тях рискът е по-висок.

Но какъвто и да е цветът на очите ви, основният начин да се избегнат всякакви вреди, е винаги да се носят слънчеви очила между март и септември“, казва Рошни Канабар. Това важи дори в по-облачни дни, тъй като UV лъчите все още проникват в облаците. Очилата са препоръчителни и в снежно време, особено на планина.

Слънцето е опасно за очите през целия ден. Когато то е в зенит и точно над главата ни, веждите ги предпазват от директна светлина. Падне ли ниско обаче, слънчевите лъчи влизат значително по-лесно.

Рошни Канабар съветва очилата да се носят докато се стъмни, особено при залез, когато слънцето грее хоризонтално. За децата са подходящи очилата с огледално покритие, тъй като осигуряват по-добра защита. По данни на СЗО 80% от UV облъчването, което получаваме през живота си се случва между раждането и когато достигнем 18-годишна възраст. Децата имат по-големи зеници и затова са по-уязвими от външните фактори.

Никога не е късно да започнете да носите слънчеви очила и предимствата от носенето им за всички възрасти далеч надхвърлят всички недостатъци. Целта е да се сведат до минимум часовете, в които очите ни са изложени на UV светлина“ - казва д-р Самер Хамада -  очен хирург в лондонска клиника. Когато става въпрос за здравето, инвестицията винаги си заслужава.

 

Диоптричните очила – как да изберем правилните за нас