Момичешки тайни

Неподозираните навици, които вредят на мозъка ни

Fast food, кафето и алкохолът са стари неприятели на здравето, но знаете ли, че силната музика и работата при боледуване са още по-вредни?

Неподозираните навици, които вредят на мозъка ни

леглото Malm

Чудите ли се защо често забравяте, имате постоянно главоболие или ви е трудно да се концентрирате? Буквално всичко е в главата ви. Много хора не осъзнават, че определени храни и ежедневни навици могат да окажат голямо влияние върху психичното здраве и да го увредят до тежки заболявания. Разгледайте изброените навици, които всеки от нас има малко или много и вижте кои от тях можете да промените.

Няколко паралелни научни изследвания показват, че ежедневните навици могат да увредят мозъчните ни клетки и да допринесат за развитието на дегенеративни заболявания. Има и начини д апротиводействате, просто се информирайте и действайте:

Пропускате закуската

Вероятно сте чували израза „Закуската е най-важното хранене за деня“, нали? Е, вярно е. След нощ на гладуване мозъкът се нуждае от хранителни вещества, за да функционира правилно. Когато пропускате храненето в началото на деня, мозъкът ще изразходва своите резерви и ще бъде принуден да работи по-усилено, за да изпълнява поставените му задачи. Това може да компрометира концентрацията, да причини загуба на памет, да ви накара да се чувствате нервни и да намали физическата и интелектуалната ви производителност.

Заседнал начин на живот

Липсата на двигателна активност може да компрометира нормалното функциониране на мозъка в дългосрочен план. Физическата активност улеснява ученето, подобрява настроението и предотвратява загубата на памет и други проблеми, свързани с възрастта. Дори кратка разходка или лека тренировка подобрява кръвообращението и се отразява на настроението и концентрацията. Пробвайте.

Твърде много кафе

Кофеинът действа като естествен транквилант – успокоително за мозъка, но  причинява проблеми на съня. Пиенето на твърде много кафе (над 4 качи на ден) могже да увреди нервната система, а пиенето на кафе на гладно да увреди стомаха. Пиенето на кафе след 17:00 пък се смята за първи враг на добрия сън.

От друга страна комбинацията от диуретици и стимуланти в кафето, форсира мозъка и това може да доведе до главоболие, безпокойство, раздразнителност и тревожност.

Обичате цигарения дим 

Никотинът в цигарите уврежда мозъка, като ограничава притока на кръв и от там на кислород за мозъка и останалите тъкани. Дори пасивното пушене – т.е. престоят в запушено затворено пространство може да бъде опасно за мозъчната дейност и концентрацията. При някои пушачи твърде големите паузи без цигара ги прави неврни и избухливи, което води до повишаване на хормоните на стрес.

Слушане на силна музика

Силната музика може да повлияе на паметта и ученето, освен че уврежда слуха и мозъчните клетки. Високите децибели са свързани с лека загуба на мозъчна тъкан, особено на сиво вещество.


Недостатъчен сън

Недостатъчният сън ускорява смъртта на мозъчните клетки, което ви кара да се чувствате уморени и раздразнителни. Дори час по-малко сън е достатъчен да прави мозъка уморен и в недобра кондиция, той не е достатъчно оросен с кръв и от това идват проблемите с концентрацията, общата умора на тялото и липсата на тонус.

Прекомерно пиене на алкохол

Социалният живот е от полза за мозъка, но честата компания на алкохола може да има отрицателен ефект върху здравето. Съществува пряка връзка между прекомерната консумация на алкохол и ранното когнитивно увреждане. Алкохолът пречи на химичните реакции в мозъка. Освен това алкохолизмът причинява смъртта на невроните и забавя предаването на нервните импулси.

Ядене на твърде много fast food

Според проучване на Университета в Монреал, богатата на трансмазнини нездравословна храна може да промени химичния състав на мозъка, което води до симптоми, свързани с депресия и тревожност. Освен това, fast food културата уврежда сърдечно съдовата система, което ни прави лениви, отпуснати и вечно гладни, тъй като в този вид храна няма истински хранителни вещества, а вкусно направени заместители.

Честа консумация на консервирана риба тон

Консумирана често, рибата тон от консерва може значително да повиши нивата на живак в тялото, което има отрицателно въздействие върху психичното здраве. Предпочитайте прясна риба тон или, ако това е невъзможно, консумирайте риба тон веднъж месечно или по-рядко.

Прекарване на часове пред компютъра

Дългият престой пред екрани и компютърни устройства е вреден за психичното здраве, тъй като компрометира нормалното функциониране на мозъка. Той е твърде силно стимулиран от една страна, а очите се уморяват и често изсъхват. Препоръчва се почивка от работата на комрютър на всеки 45 минути поне по 15, най-добре на открито място с повече зеленина.

Форсирате се да работите, когато сте болни

Когато сте болни, всички ни препорпъчват да си почиваме. В тези моменти енергията ви е необходима на тялото, за да се възстанови от болестта и инфекциите, а не да генерира още мозъчни импулси. Форсирането на мозъка да работи да работи при намален режим на физическа активност, ще намали неговата ефективност и допълнително ще отслаби имунната ви система.


Агресия и стрес

Стресът води до намаляване на умствения капацитет и увеличава риска от инсулт и инфаркт.

Честа консумация на газирани напитки

Ежедневната консумация на газирани напитки може да ускори когнитивния спад, освен че причинява неврологични разстройства и загуба на паметта. Диетичните газирани напитки са още по-лоши заради добавените изкуствени подсладители и овкусители. Повечето от тях могат да причинят увреждане на мозъка и да попречат на когнитивните способности.

Сол и солени храни

Прекомерната консумация на рафинирана сол и солени храни може да доведе до загуба на паметта и затруднения при изпълнение на общи умствени задачи.

Преработени меса

Храни като колбаси и салами трябва да се избягват. Протеините, намиращи се в естествените меса, са полезни за нервната система, докато тези, които се съдържат в преработените меса, са вредни. Често в колбасите има много заместители, пълнители и консерванти, които са всичко друго, но не и полезни за мозъка. Според проучване на Калифорнийския университет, прекомерната консумация на червено месо може да предизвика болест на Алцхаймер. Резултатите показват, че натрупването на желязо, налично в червеното месо, може да причини окислително увреждане на мозъка, увеличавайки риска от развитие на заболяването.

Захар и преработени храни

Честата консумация на рафинирани захари, бяло брашно, пържени храни и преработени меса в нашата диета пречат на неврологичното развитие. Захарните изделия често са със заместители и са богати на трансмазнини, които пречат на нормалната функция на мозъка и сърцето.

Покриване на главата, докато спите

Спането с покрита глава затруднява циркулацията на въздуха, повишава въглероден диоксид при вдишване и намалява притока на кислород. В резултат на това сънят не е пълноценна почивка, а е борба за мозъка за още кислород.

Замърсяване

Мозъкът се нуждае от кислород. Токсичните вещества могат да попречат на транспортирането на кислород в клетките, намалявайки ефективността на мозъка и предизвиквайки главоболие. Излизането на чист въздух не винаги обаче наистина е на чист въздух, тъй като кислородът в градовете е силно намарен. Препоръчват се кратки разходки в парк или престой в зимни градини като вид кислородна терапия за мозъка.

Преяждане

Консумирането на повече храна от необходимата за тялото, води до натрупване на мазнини и втвърдяване на мозъчните артерии.  Липса на физическа и психическа стимулация също води до нужда от повече храна поради забавянето на обмяната на веществата. Мисленето, задълбочените разговори, четенето на книга и дори решаването на кръстословици стимулират ума и повишават способността за учене и скоростта на реакция.

Яжте плодове и зеленчуци

Яжте сурови плодове и зеленчуци възможно най-често, най-добре по няколко пъти на ден , тъй като това стимулира мозъчната дейност. Консумацията на сурови ядки и зеленчуци пък осигурява ценна храна за мозъка, за да функционира той свежо и бързо.

Яжте риба

Искате ли мозъкът ви да функционира с пълен капацитет? Консумирайте риба, богата на омега 3. Тази мастна киселина спомага за улесняване на комуникацията между невроните.