Момичешки тайни

Момичетата в училище - кръв и срам

Да поговорим за забранените теми

Момичетата в училище - кръв и срам

Снимка: Jeffrey F Lin/Unsplash

Месечният цикъл, неувереността и хората, които постоянно те оглеждат, са факторите, които пречат на около ⅓ от момичетата в Англия да се наслаждават на спорта, показва доклад на Youth Sport Trust, организация, която се занимава със създаването на приобщаващи и иновативни младежки програми. 

Анкетирани са били 27 867 момичета в училищна възраст, които са споделили най-големите си притеснения, заради които се отказват от спорт и фитнес в училище, а резултатите са обявени по повод днешния Международен ден на момичетата (11 октомври)*, който се отбелязва от 2012 година насам след резолюция на Общото събрание на ООН. 

37% заявяват, че месечният цикъл е основната причина, която им пречи да са активни в училищните спортни дейности, а за 33% от момичетата бариерата е собствената им неувереност как изглеждат. Също толкова казват, че се притесняват от всички, които ги наблюдават, когато тренират, защото не са сигурни, че изглеждат достатъчно добре.

Практически се оказва, че момичетата и момчетата не са равнопоставени в училище, и то заради заради един естествен процес...

Цикъл. Кръв. Срам. Мълчание.  

Да говорим за този естествен процес, през който всяка жена и всяко момиче преминават всеки месец през голяма част от живота си, все още е табу и в 21. век. И ако на някои места по света (например Индия, Пакистан и редица африкански държави) жените в менструация са принудени да спят извън дома си, в отдалечени къщи или палатки, забранено им е да пият вода от чешмата, да се молят или дори да ходят на училище, то в развитите държави момичета и жените все още чувстват неудобство и изпитват срам да споделят за “онези дни от месеца” и за затрудненията в ежедневието си през този период. 

Т.нар. менструалното табу може да доведе до много по-сериозни последствия от това момичетата да не искат да спортуват по време на цикъл –  заради мълчанието девойките могат да не знаят какво да направят при първия си цикъл, да се изолират, да имат по-късно проблеми с репродуктивното здраве или други болести, а незнанието или грешната информация могат да доведат дори и до смърт.  

Във Великобритания въпросът е на дневен ред от години. Страната има дългогодишна целенасочена политика за подпомагане на жените, а темата за менструалното здраве влиза и в учебната програма, докато редица организации реализират програми, които дават възможност на девойките в училищата да си помагат взаимно и да се подкрепят. 

*11 октомври се отбелязва от 2012 г. насам като Международен ден на момичетата. През 1995 г. на Световната конференция за жените в Пекин е приета единодушно Пекинската декларация и Платформа за действие - най-прогресивният план за постигане на правата не само на жените, но и на момичетата. Пекинската декларация е първата, която специално извиква правата на момичетата. През 2011 г.  Общото събрание на ООН прие Резолюция 66/170, за да обяви 11 октомври за Международен ден на момичетата, за да признае правата на момичетата и уникалните предизвикателства, пред които са изправени момичетата по целия свят.