Момичешки тайни

Могат ли ароматните масла да заменят лекарствата?

Как приятните аромати могат да ни помогнат при нисък имунитет и пролетни алергии

Могат ли ароматните масла да заменят лекарствата?

снимка: Mareefe / pexels.com

През пролетните месеци организмът ни е изтощен след зимата и има нужда да се пренастрои. Тогава често имунитетът ни пада и боледуваме. А това е и тежък период за хората с алергии. Методите да се борим с тези неразположения са най-различни – от конвенционалната медицина до съвсем нови и щадящи техники, като ароматерапията.

Използването на етерични масла за терапевтични и духовни ритуали датира от времето на древните цивилизации. „Маслата не са панацея, но могат да бъдат доста ефективна и приятна превенция, ако се използват редовно и според указанията за безопасност! Харесвам ги, защото ефектът от тях може да се усети мигновено”, разказва Цветелина Тодорова, която повече от 2 години е заменила лекарствата у дома с масла и която помага и на други да се грижат за здравето си чрез ароматерапия.

Цветелина Тодорова

Ароматните масла се прилагат по 3 начина – ароматно (като ги вдишваме), топично (върху кожата) и вътрешно (последното важи само за 100% чисти, сертифицирани масла).

„Когато искаме да подкрепим имунната система, ги нанасяме на стъпалата или гърба. А ако имаме конкретен проблем, на който искаме да повлияем, третираме в областта на дадения орган", казва Цветелина. Тя обяснява, че попаднали веднъж в кръвообращението, те влияят на организма на клетъчно ниво, поради своята същност и структура. 

Цветелина има влечение към ароматите на растенията от малка. „Много обичах вкъщи да ухае сякаш съм в СПА център и редовно си палех от онези керамични лампи със свещички отдолу. За тях обаче вече знаем със сигурност, че разрушават полезните химични съединения на маслата, защото ги нагряват и така те губят качествата си. Остава само аромат.”

Впоследствие младата жена преминава специализиран курс на обучение в ароматерапията и получава сертификат за специализиран консултант. „Маслата са моето нежно вдъхновение, с която помагам на хората.”

Прочетете още по темата...


С настъпването на пролетта и пробуждането на природата някои от нас започват да се притесняват от предстоящите цъфтежи, предизвикващи сезонни алергии. Важно е в този период да ограничим до минимум допълнителните дразнители като силно ароматизирани перилни и почистващи препарати, домашен прах както и слузообразуващите храни, припомня Цветелина и посочва, че етеричните масла са един изключително добър помощник в борбата с този сезонен проблем. Те облекчават симптоми на ринит, затруднено дишане, подути и сълзящи очи, отпадналост.

Според ароматерапията маслото от мента е едно от най- използваните масла при сезонни алергии и астма. Със своят охлаждащ ефект, който се дължи на ментола, спомага за отваряне на бронхите и улеснява дишането. Евкалиптът е друг помощник при подобни проблеми. Той съдържа активния компонент цитронелал, който има обезболяващо и противовъзпалително действие. Вдишването на евкалиптово масло предизвиква студено усещане в носа, което облекчава дишането. През пролетта добро „оръжие” са и маслата от лимон, джинджифил и лавандула. Важно е да знаете произходът им и да се информирате внимателно как се използват.

Маслата влияят на нашите емоции. За да усетим положителна промяна, е достатъчно да вдишаме аромата директно от шишенцето или пък да използваме дифузер, който да разпръсне ароматните молекули във въздуха около нас. Така можем да си осигурим не само тонизираща или релаксираща среда, а и да пречистим въздуха от вируси и патогени. А всяко нещо, което ни кара да се усмихваме, само по себе си е здраве!

 

Таханът и мястото му в хранителния ни режим