Момичешки тайни

Полезните свойства на любимите ми малини

Нищо не може да се сравни с вкуса на току-що откъснатата, узряла на слънце малина.

Полезните свойства на любимите ми малини

Оскар Уайлд твърди, че може да устои на всичко... освен на изкушението.

Аз пък не мога да отказвам на малините. За шепа от тях ще вляза в бодливия храсталак, неустрашимо и нехайно, дори ако там има змии, което по ценностната ми скала е много.

Малините са от рода Rubos от семейството на розите. Многогодишно растение, с тънки бодливи стъбла. Освен червената малина са познати черна, лилава, синя и жълта. Отглеждат се в добре дренирана почва с Ph между 6 и 7, нуждаят се от много слънце и вода. Обикновено се свързват с лятото, но вече се отглеждат целогодишно. Но разбира се, нищо не може да се сравни с вкуса на току-що откъснатата, узряла на слънце малина...

Ако имате малини в градината си, трябва редовно да ги подрязвате, защото често "бягат" и подивяват извън оградата. Една малинка е 05,03 грама, състои се от около 100 зрънца със семенца по средата, сърцевината на плода е куха. Едно храстче може да роди 100 малини за година. Употребяват се както пресни, така и замразени и сушени плодове, от тях правят сладка, сокове, дори вино.[[more]]Сигурно знаете, че малините са с едно от най-високите съдържания на диетични фибри измежду храните, до 6% от общото тегло. Богат източник на витамин С, умерено количество витамин К; с нисък гликемичен индекс, само 4% захар без съдържание на нишесте; имат пектин, салицилова киселина – съставка на аспирина. Плодовете са полезни при простудни заболявания, високо кръвно, хроничен ревматизъм, бронхит, ларингит, артереосклероза.

Полезните свойства на малините не се губят и в сладкото:)