Момичешки тайни

Какво да правим, когато ни ужили оса, пчела или стършел?

Какво да правим, когато ни ужили оса, пчела или стършел?

Какво да правим, когато ни ужили оса, пчела или стършел?

Снимка: pxhere.com

Морските проблеми са любимият ми вид проблеми. Обикновено се свеждат до това дали човек да си поръча маш-маш, таратор или рибена чорба за обяд и до това къде ще се ходи на плаж днес. Понякога обаче се случва гръм в рая и се появяват наистина сериозни неприятности. Както когато аз блажено си миех лицето на една плажна чешма и ме ужили оса по лицето, с което ритъмът на деня рязко се промени. Въпреки че около мен имаше хора, които искаха да ми помогнат, аз не бях сигурна какво да предприема и в крайна сметка направих последователно всичко, което ме посъветваха различните спасители.

Първо му сложих кал, после риванол, после лед, после чесън и накрая специално мазило за след ухапвания. Въпреки това лявата половина на лицето ми се поду до неузнаваемост, не можех да виждам дори добре, но пък за сметка на това за първи път си разгледах бузата отблизо. Това, което ме изненада, беше, че имаше хора с подготовка – носеха си дори урбазон, предложиха ми да си намеря кой да ми сложи инжекцията, но прецених, че няма нужда. А ако имаше?

Подготвени ли сме за гръм в рая през лятото?

За себе си винаги съм смятала, че не съм алергична към насекоми. Свидетелите на деформираното ми лице обаче не сметнаха така. И все пак, щом след ужилване от оса, пчела или стършел не се стига до подуване на езика, затруднено дишане, замайване и гадене, няма нужда от лекарска намеса. Може да си помогнете сами, дори е задължително, и в медицинския сайт Фрамар ни учат как.

Преди да предприемете каквото и да е лечение, уверете се, че жилото на пчелата не е останало в кожата и го премахнете (осите и стършелите не оставят жилото си), за да се предотврати освобождаването на повече отрова. Ако жилото е останало в тялото, отстранете го възможно най-бързо. Това е първата стъпка. За целта може да използвате всичко, което ви е на разположение – нож за масло, нокът, кредитна карта или друго пособие с тъп връх. Не стискайте жилото, за да не причините допълнително отделяне на отрова. Това е и причината да не се препоръчва използването на пинсета, но ако все пак другите пособия не успеят, бъдете много внимателни. След това мястото се измива с вода и сапун (нещо, което аз не направих) и едва тогава се прилагат различните илачи и народни медицини. 

Има различни неща, с които може да облекчите състоянието и болката си. Съветвам ви да ги запомните всичките, защото не се знае в колко полеви условия ще ви ужили насекомото и какво ще имате подръка. 


Лед

Поставете кубче лед върху мястото и го оставете за около 20 минути. Това ще помогне за намаляване на болката и отока. За да не настъпи увреждане на кожата, поставете парче плат под кубчето лед или увийте леда в плат.

Паста за зъби

Пастата за зъби може да бъде добра алтернатива на леда, ако не разполагате с такъв. Нанесете малко върху засегнатия район и изчакайте няколко минути, докато симптомите отшумят. При нужда може да приложите след няколко часа отново.

Монета

Това е метод, попадащ в категорията „бабини деветини“. Вземете една монета и я притиснете върху кожата за около 15 минути. Смята се, че медта от монетата противодейства на отровата на насекомото.

Мед

Макар да звучи иронично, медът е отличен лек за рани и ужилвания. Нанесете малко количество върху мястото на ужилване и покрийте с марля за около 30 минути. Разбира се, ако човек е алергичен към мед и пчели, не бива да използва този лек.

Масло от лавандула

Етеричното масло от лавандула помага за бързото неутрализиране на отровата. Прибавете една или две капки директно върху мястото на ужилване.

Чесън

Може би това е най-известното лечение. Смачкайте една скилидка чесън, поставете върху мястото на ужилването и покрийте с пластир (цитопласт, лейкопласт). Имайте предвид, че ако го държите прекалено дълго, кожата ще се разрани.

Лимон 

Подобно на чесъна, лимонът лекува какво ли не. Отрежете свеж резен лимон и го дръжте върху мястото или накапете директно лимоновия сок върху кожата. Най-добре е да напоите памучен тампон и да го задържите върху мястото на ужилване.

Босилек

Стрийте грубо 2-3 листа от босилек, за да може да отделят съдържащите се в тях натурални масла, и нанесете върху мястото на ужилване.