Момичешки тайни

Децата, парите и кошмарът „нова учебна година“

Кошмар, който се случва и заради моите грешки.

Децата, парите и кошмарът „нова учебна година“

Наближава началото на учебната година, а наред с безспорно хубавите емоции ме очаква и онзи натиск. Сериозни разходи за необходимите неща и още по-сериозни разходи за не толкова необходимите.

С първото ще се справя лесно. Дрехи, обувки и всякакви други спортни стоки за детето мога да купя на промоция. А в момента, ако пазарувам с кредитната ми карта от БНП Париба Лични Финанси,  ще получа обратно 10% от стойността на всички покупки, които направя в обозначените магазини, за които важи предложението. Така, през ноември, ще разполагам с натрупания кешбек, който ще ми възстановят с извлечението по картата.

Второто обаче не е чак толкова лесно. Учебната година още не е започнала, а мрънкането за лев-два за сладолед на плажа вече ми се струва направо като бели кахъри пред това за телефони, таблети и някакви много важни неща, без които никой в класа няма да приеме моето дете. И между безкрайните „Ама защо не може...“, огорчените разочаровани очи, чувството ми за вина, че не мога да осигуря iPhone X  като на еди кого си, се замислям за децата и парите. И за това, което ме чака лично мен – цветята за госпожата, купуването на учебници, помагала и правилната раница е само върхът на айсберг, който наричам „кошмарът Нова учебна година“. Кошмар, който се случва и заради моите грешки.

В България финансовата грамотност на възрастните не е на ниво, а за децата да не говорим. Аз лично трудно мога да се посоча като добър пример. Детето ни мисли, че парите се взимат, когато човек се отбие до банката или банкомата. Не искам да възпитам консуматорство, но то сякаш идва като цунами и той е абсолютно неподготвен. Цяло лято разговорите с приятелчетата се въртят около това кой какво има и какво иска да има. Запозната съм вече с всичко, което се купува с реални пари, за да се играе Fortnite по-яко. Задавам си въпроса кога ще разбере, че не може да има всичко.

Аз самата съм доста объркана, но открих някои отговори в блога на БНП Париба Лични Финанси. Оказва се, че съм изпуснала важни моменти във финансовото възпитание на детето си и сега скоростно трябва да наваксам, ако не искам да възпитам дезориентирана личност, която рискува в един момент да стане жертва на нереални очаквания и безотговорно поведение.

Детското развитие и по отношение на парите следва плавни темпове.

На 2-3 години децата трябва да могат да различават монети по големина, цвят и стойност, независимо че не са наясно със стойността на парите.

На 4-5 е трябвало да го водя да пазаруваме, да му показвам цветните етикети на офертите, да му обясня какво е пестене.

На 6-8 вече може да получава джобни пари, желателно е и посещение в някой банков клон, откриване на спестовна сметка. Това е и възрастта да му се обясни какво е семеен бюджет, списък за пазаруване, как се разпределят парите. Тук някъде трябва да схване, че може да пропусне последния модел нещо си и че това не е болка за умиране.

След още малко време, между 9 и 12 години, би трябвало да може да избира стоките спрямо съотношението цена-качество, да си поставя смислени цели. Тотално изоставане при нас. Деца над 13 години вече би трябвало да могат да оперират със свой личен бюджет, да имат дебитна карта, да теглят суми от банкомат и да ползват мобилно приложение...

Честно казано, всичко това ми се струва логично, разумно и не особено трудно за постигане. С правилната информация и с възможностите, които ми дава кредитната карта на БНП Париба Лични Финанси, смятам, че излизаме на правия път. И догодина вече няма да се изправяме пред сериозни проблеми. 

С подкрепата на БНП Париба Лични Финанси