Момичешки тайни

Анорексия – здравословно хранене при хранително разстройство

Как да се справим?

Анорексия – здравословно хранене при хранително разстройство

Източник: Pexels.com

Първият основен проблем при хората с хранително разстройство е това, че не го възприемат като болест, а като нещо нормално. Веднъж щом преминат тази бариера, трябва много сериозно да обърнат внимание на храненето си. Днес нашият гост-автор Станимир Михов ще даде някои важни насоки в това отношение.

Анорексия (анорексия нервоза) е хранително разстройство, при което човек има силен страх от натрупване на тегло, вследствие на което може да стане прекалено слаб – до степен, която застрашава живота. Основни признаци и симптоми при анорексия са желание или стремеж към по-ниско от нормално и здравословно тегло, отрицателно мнение за външния вид на собственото тяло, както и мания на тема храна. Анорексията засяга не само тялото, но и ума.

В повечето случаи започва като всяка друга диета, но често излиза извън контрол. Сериозни сигнали, че нещо не е наред може да са: постоянно мислене за храна, следене на брой приети калории и проверяване на килограми по няколко пъти на ден. Друг признак, че може да се развива сериозен проблем е, когато хората около вас споделят, че изглеждате прекалено слаби, но вие продължавате да виждате човек с наднормено тегло в огледалото.

Ранно диагностициране

Ранното диагностициране и взимане на мерки е възможно най-добър и ефективен подход за овладяване на хранително разстройство, но всъщност никога не е късно да се предприемат действия, които да подобрят здравето ви или това на нуждаещ се около вас. Нелекувана анорексия може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Някои от тях са изтъняване на костите (остеопороза), увреждане на бъбреците, сърдечни проблеми, загуба на мускулна маса, сила и тонус и др.

Проблемите, които са причинени от постоянен глад, са сериозни до такава степен, че могат да доведат до необратими процеси. Ако смятате, че страдате от хранително разстройство (или имате познат, който може да е засегнат от анорексия), то този материал ще е полезен. Колкото по-дълго не се обръща внимание на проблема, толкова по-трудно ще е неговото преодоляване. 

Не се колебайте да потърсите помощ!

Недохранването, което съпътства анорексията, може да повлияе отрицателно на всички системи в тялото. Ето защо възстановяването на теглото чрез хранителен режим и въвеждането на здравословно хранене е съществен компонент за лечение на хранителното разстройство.

Възстановяването на тялото може да отнеме месеци. Обикновено то се случва под наблюдението на екип от лекар, диетолог, психиатър и психолог (или психотерапевт). Всеки, който започва хранителна рехабилитация, трябва да е запознат с опасния „синдром на захранване“. Насоките за хранене при анорексия започват с необходимите предпазни мерки, за да се избегне този потенциален страничен ефект.

Избягване на „Синдром на захранването“

Потенциален сериозен риск, който е задължително да се вземе предвид. Синдромът се причинява от прекалено бързото въвеждане на храни при хора, които са гладували дълго време, и може да бъде фатален. Характеризира се с електролитни и флуидни промени, свързани с метаболитни аномалии.

Как най-накрая храненето след дълъг период на гладуване може да се окаже вредно за тялото?

Биохимични изследвания показват, че кетоновите тела и свободните мастни киселини от разпадането (катаболизма) на мускулната и мастната тъкан заместват глюкозата като основен източник на енергия при гладуване (същият процес, който се наблюдава при кетонна диета).

По време на захранването се наблюдава преход, от основен източник на енергия – мазнини, към основен източник на енергия – въглехидрати. Полученият инсулин, отделен от панкреаса, увеличава клетъчното поглъщане на глюкоза, фосфат, калий, магнезий, натрий и вода. Организмът преминава към изграждащо (анаболно) състояние на синтеза на протеин, което от своя страна изисква по-голям прием на хранителни вещества в клетките. И тялото е изложено на риск да няма достатъчно от тези жизненоважни вещества в кръвния поток.

Клиничните последици включват: нередовен пулс, сърдечна недостатъчност, дихателна недостатъчност и някои сериозни състояния като кома, гърч, слабост на скелетната мускулатура, загуба на контрол върху движенията на тялото и увреждане на мозъка. За да се избегне „синдромът на захранване“, е необходимо да има наблюдение върху нивата на фосфор, магнезий, калий, калций, тиамин. Необходимо е и извършването на електрокардиограма (ЕКГ).

За да се започне процесът на захранване по най-здравословен начин е необходим постоянен медицински надзор. Съществува значителен здравен риск, ако началната точка, от която стартирате да въвеждате хранения е под 1000 калории дневно. Рискът от синдрома нараства допълнително при хора със:

• загуба на тегло с повече от 15% от общите килограми за последните 3 – 8 месеца;

• минимален прием или липса на качествена храна за повече от 10 дни;

налична история на злоупотреба с алкохол, забранени вещества, включително инсулин, химиотерапия, антиациди или диуретици.


Въвеждане на калории

Препоръчително е плавното въвеждане на калории, за да може захранването да се случи възможно най-безопасно. Не е необичайно дневната нужда от калории на хора, които се възстановяват от анорексия, да достигнат до 3000-4000 калории, за да се наблюдава плавно покачване от 0,5 – 1 кг на седмица.

След като са постигнати нови килограми, то е необходимо допълнително добавяне на калории, за да може да се продължи възстановяването.

Защо са необходими толкова много калории за възстановяване?

Родители и пациенти често са объркани от големите калорични нужди и причините те да са толкова високи. Хората с анорексия нервоза стават хиперметаболитни, което означава, че техният метаболизъм е изключително ускорен, тъй като тялото се опитва да възстанови цялата тъкан, загубена по време на гладуването.

Нормално е също да се усеща повишена температура, защото приемът на енергия (калории) се превръща в топлина, а не се използва само за изграждане на тъкан. Този парадоксален симптом прави възстановяването по-трудно и създава допълнителна необходимост от по-стриктно проследяване на приетите количества храна.

Анорексия и изгорени калории

Много потърпевши от анорексия, участват в различни спортове, за да постигнат по-бързо отслабване. Несъобразена физическа активност ще се изрази в допълнителни изгорени калории, които могат да попречат значително за ефективното възстановяване. Поради тази причина, ако желаете да следвате фитнес програма, то ще е важно тя да се съобрази изцяло с начина на хранене, както и да се проследяват стриктно промените в теглото – ежеседмично.

По този начин ще може да се регулира физическа активност (като се намали) или калории (като се увеличат), за да се продължи възстановяването с добър темп.

Постигане на цели

Пренастройката от дълго време на гладуване към увеличаване на калориите, може да се окаже най-голямото предизвикателство, дори с допълнителна подкрепа. Въпреки това е наложително да се приемат достатъчно на брой калории, за да може тялото да се възстанови напълно. Покачване на тегло и връщане на менструация при жени е един от най-важните показатели, че тялото се възстановява.

Отново е важно да се отбележи, че специфичните индивидуални нужди от калории е необходимо да бъдат променени в процеса на възстановяване (при покачване на килограми).

Покачване на килограми и подобряване на визия

В случай, че се покачи тегло, но се поддържат по-малко мазнини, което е напълно възможно заради ускорения метаболизъм, килограмите ще се разпределят равномерно и така тялото ще изглежда много по-стегнато, тонизирано и красиво.

Хората с хранителни разстройства не се интересуват само от това какво показва кантарът, но и от външния си вид. Затова е важно да се избират храни, които предоставят ценни хранителни вещества на тялото, но в същото време нямат негативен ефект върху визията.

Храни, които ще повлияят негативно на енергийните нива на тялото, настроението и на външния вид са:

пица и други тестени храни;

шоколади и други сладки изделия;

напитки с добавена захар или глюкозо-фруктозен сироп;

алкохол;

• други преработени храни без реална хранителна стойност.

Ето и някои лесни за прилагане стратегии:

1. Увеличете честотата на хранене – ако в момента имате 2 хранения дневно, то увеличете на 3.

2. Увеличете порциите храна – при консумация на 30 – 40 грама сурови ядки 1 път дневно, увеличете на 60 – 70 грама 2 пъти дневно (2 х 30 – 35 г).

3. Постепенно добавяйте лесни калории – кокосово масло при приготвяне на храните, повече зехтин при овкусяване на салати и др. 

4. Добавете подходящи хранителни добавки – качествен протеин на прах е чудесно допълнение към дневните калории и вкусно разнообразие.

Преодоляване на трудности по време на възстановяването

Тъй като основен симптом на хранителното разстройство е ограничаването на храна, то ще е предизвикателство човек с анорексия да осъзнае важността от прием на повече калории, както и доброволно да започне да включва хранения към менюто си.

Съпротивата е често срещана. Тя изисква пряка подкрепа от близки и от професионалист, които да помагат със следването на препоръчания хранителен режим, както и да оспорват начина на мислене на човека с хранително разстройство, насърчавайки ежедневно консумация на качествена храна.

Диети с ниско съдържание на мазнини или въглехидрати не се препоръчват, тъй като те често са симптом на заболяването и не се основават на легитимен здравословен проблем.

 

5 начина да покачим мускулната си маса за кратко време

5 начина да покачим мускулната си маса за кратко време