Мода

Ще промени ли кризата навиците ни за пазаруване?

"Уютно" и "устойчиво" са думите, които започват да имат най-важно значение в модата

Ще промени ли кризата навиците ни за пазаруване?

Снимка: Pexels

Малко след въвеждането на извънредното положение много хора загубиха работата си, а за други притеснението дали това ще се случи и на тях, се настани трайно между стените на домовете в поредния home office ден. Това със сигурност остави на заден план обновяването на пролетния гардероб. И вместо на шопинг тур се озовахме „закотвени“ в пижамите си. Несъмнено изолацията покачи покупките на пижами, спортни дрехи и тениски, защото това са нещата, които през последния месец и половина най-много носим. Което най-после даде възможност комфортът трайно да се настани в стайлинга ни. Във видео чата с колегите или бизнес партньорите те могат да видят изрядно изгладена риза и чифт обеци за разкош, но едва ли някой си представя, че надолу всъщност сме с удобен широк панталон, което напоследък се превърна в любимия ни нов офис дрескод.

Въпреки че любимите ни брандове са само на клик разстояние, несигурността някак започна да променя навиците ни за пазаруване, особено по отношение на дрехи и аксесоари. Нещо, което пък даде повод да направим детокс на гардероба си, за да открием в него неща, на които да вдъхнем нов живот и нови спомени, и да се замисляме повече дали имаме нужда от още един чифт дънки, още една рокля, още една чанта. Дали обаче това ще продължи и след пандемията? Ще запазим ли новите си навици след това, или ще се върнем към предишното неразумно пазаруване, което води до продажбата на 80 милиарда дрехи годишно, а оттам и до увеличаването на въглеродния отпечатък на модата, който се оказа по-висок дори от този на транспортната индустрия.

По време на криза се оказва, че сме склонни да правим много по-обмислени покупки, което не означава по-евтини.

Напротив, готови сме да инвестираме в по-скъпи, но по-ценни като стойност и изработка неща, а доказателство за това е как луксозният френски бранд Hermès успя да увеличи продажбите си в Китай именно след налагането на изолацията. От мултибранд онлайн магазина Browns също отбелязват, че в момента клиентите са склонни да инвестират в неща, които могат да носят повече от един сезон и посочват още, че има много повече осъзнатост при пазаруването за разлика от преди.

Тази осъзнатост се случва и по отношение на устойчивата мода, за която се говори много през последните няколко години. Но сега сякаш както потребителите, така и дизайнерите наистина осъзнават какво означава това и колко е важно да обръщаме внимание на това къде и как са произведени нещата, които носим.

От една страна опустяването на туристическите места възроди природата и я остави да "диша", от друга – осъзнахме, че цялото това консуматорство на мода е напълно излишно.

Неведнъж Кейт Мидълтън (а и не само тя) ни показва, че няма нищо лошо в това да носиш една и съща дреха повече от веднъж. Затова детоксът на гардероба е нещо, което е добре всяко момиче да направи – да задържи нещата, които наистина харесва и би носило многократно, а другите – да дари или подари на някого, който би им вдъхнал нов живот. Ако се замислим, любимите ни дрехи са такива, защото ни носят спомени и емоции. Затова и vintage находките, които водят след себе си някаква история, винаги са имали своя собствена стойност. Така че – нека складираме спомени, а не дрехи!

 

Как пандемията помага на модата да бъде по-устойчива?