Мода

Поезия, интуиция и фантазия в бяло

Поводите за този текст са два – изложбата La camicia bianca secondo me. Gianfranco Ferré в Музея на текстила в Тоскана и официалното съобщение, че модна къща Джанфранко Фере престава да съществува.

Поезия, интуиция и фантазия в бяло

Възпитаник на Миланския технически университет, Джанфранко Фере е наричан „архитект в модата“, а най-известните му произведения са неговите бели ризи. Вярно е, че бялата риза е една от най-старите дрехи в историята на човечеството, но никой друг дизайнер не е успял да я пресъздаде толкова много пъти, така различно и красиво, както Фере.

Поводите за този текст са два – изложбата La camicia bianca secondo me. Gianfranco Ferré в Музея на текстила в Тоскана и официалното съобщение, че модна къща Джанфранко Фере престава да съществува.[[more]]„Модата е за мен поезия, интуиция, фантазия, но също и подход към дрехата като резултат от планирана и съзнателна работа с формите“ – казвал Джанфранко Фере приживе (дизайнерът почина през 2007 година). Тези думи с пълна сила се отнасят до най-известните му произведения – неговите бели ризи. Пръв Фере прави от тази обикновена дреха инструмент за съблазняване. В неговите ръце бялата риза има толкова много интерпретации, че влиза завинаги в историята на изящната женска мода и буквално залива света. Почти без да се замисляме можем да се сетим поне три сцени от филми, в които бялата риза е основна дреха – съблазнително разкопчаната Шарън Стоун, строго закопчаната Даян Кийтън като Ани Хол или Одри Хепбърн на своята „Римска ваканция“. Три толкова различни жени, но и трите – отлично облечени!

От 1-ви февруари до 15-ти юни в тосканския музей на текстила „Прато“ ще бъдат изложени 27 от най-известните бели ризи на Фере. Заедно с тях и скиците, по които са изработени, както и мултимедийни инсталации и филми, с главен герой вечната бяла риза. Това е една рядка възможност да си спомним за гения на Фере и да се докоснем до него поне с няколко страхотни снимки от експозицията.

И накрая да завършим с признанието на друг велик дизайнер. Запитан има ли нещо, за което съжалява, Карл Лагерфелд отговаря: „Съжалявам за това, че не съм измислил бялата риза. След нея всичко друго е второстепенно“.