Мода

Модата по време на криза – цветовете на смирението и на съпротивата

Модата, както всяко изкуство, реагира на всички обществени промени и отразява настроението на хората – дрехите са огледало не само на човека, който ги носи, но и на времето, в което живее.

Модата по време на криза – цветовете на смирението и на съпротивата

Модата, както всяко изкуство, реагира на всички обществени промени и отразява настроението на хората – дрехите са огледало не само на човека, който ги носи, но и на времето, в което живее.[[more]]Последното столетие от историята на света е белязано от войни и кризи и всички те по свой начин са оставили отпечатък в модната история. Психолозите разчитат обществените настроения в цветовете, които са актуални по време на криза и съответстват на два типа реакция на тези събития. Цветовете на смирението са убити - сиви, черни, те подсказват приемане на обстоятелствата и тъга. Цветовете на съпротивата са ярки - червен, жълт, оранжев, те разкриват стремеж за излизане от тежкото всекидневие и депресията, търсене на нови пътища. Ето накратко най-интересното от цветната история на световните кризи:

Икономическата криза 1918-1922 година

След Първата световна война на мода идват тъмните, мрачни цветове – черно, сиво, бежово, кафяво. Освен израз на следвоенния траур, често те се дължали просто на това, че жените си шиели дрехи от преправени военни униформи. Тези цветове отразявали унилото настроение в обществото – черното като цвета на депресията и страха, сивото като фон, цветът на хората, които искат да се скрият, да останат незабележими. Пак по това време Коко Шанел започнала да шие първите си модели от бежово трико, които бързо станали популярни – този цвят обещава стабилност и умиротвореност, а точно това търсели жените.

Великата депресия 1928 – 1933 година

След показния разкош на 20-те години, настъпила световната икономическа криза. Модата станала практична, сдържана и романтична – носели се тъмни цветове, рокли с бели якички, сивото било много популярно. В противовес на това, на големия екран изгрели зашеметяващи блондинки, въплъщение на красивия живот – с ярко червило и разкошни рокли. Най-популярните вечерни рокли били белите – като символ на новото начало и невинността. Ярък пример за противопоставяне на депресията чрез модата била Елза Шиапарели, която се прочула с крещящо розовите си дрехи, нейна запазена марка, но също и с костюмите си в жълто, зелено, цветни и предизвикателни.

Годините след Втората световна война

След преживените нещастия, светът жадувал за красота и покой. Не случайно на модния небосклон изгрял Кристиан Диор и неговия женствен силует New look. Диор шиел дрехи във всякакви цветове, но любимите му били сивото и розовото. За него те били символ на абсолютната елегантност. Великият кутюрие ги наричал с измислени от него имена – землист цвят, цвят на камък, на уран, перлен облак, скреж.

Икономическата криза през 1987 година

„Черният понеделник“ на 19 октомври 1987 година е началото на поредната борсова и икономическа криза, задълбочена от войната в залива. На мода идва черното. Появява се гръндж културата, която влиза и във висшата мода, благодарение на Марк Джейкъбс. На подиума и в модните списания се появяват модели в прокъсани, нарочно състарени дрехи в мрачни цветове.

Световната икономическа криза 2008 година

Модата в последните години ни показва достатъчно примери и от двете тенденции – и тази на смирението, и тази на съпротивата. Наравно с колекциите в неутрални цветове и строги силуети се забелязва и връщане към пънка и гръндж културата, а също и ярки, неонови цветове. Само от нас зависи какво ще изберем. Цветовете, с които сме облечени, въздействат не само на света, но и на нас самите – те са своеобразна цветотерапия. Винаги можем да започнем промяната с една малка цветна стъпка.