Мода

Малки момичешки тайни: Магията на перлите

Едно от най-характерните свойства на перлите е да преобразяват, като придават неподправена мекота, елегантност и блясък на всяка жена, която ги носи. Достатъчно е да сложим перлено колие и веднага усещаме магическата им сила. Настроението ни се повишава, депресията изчезва, положителната енергия започва да струи от нас, а магнетичното ни влияние върху хората около нас придобива невероятна сила.  

Малки момичешки тайни: Магията на перлите
Едно от най-характерните свойства на перлите е да преобразяват, като придават неподправена мекота, елегантност и блясък на всяка жена, която ги носи. Достатъчно е да сложим перлено колие и веднага усещаме магическата им сила. Настроението ни се повишава, депресията изчезва, положителната енергия започва да струи от нас, а магнетичното ни влияние върху хората около нас придобива невероятна сила.
 
Нескрити погледи, прикрити въздишки, блясък в очите, игриви флиртове и много смях – са само малка част от вълнуващите преживявани, свързани с магията на перлите и тяхната невероятна магнетична сила.
 
За съжаление у нас перлите са силно подценени и рядко виждаме жени, които носят перлени украшения. Дори на вечерни коктейли и пратита, те рядко съпътстват българската жена. 
 
[[more]]Каква е причината – не мога да кажа, но както казва Джаки Кенеди  - „перлите са винаги подходящи“. Независимо от повода, стила и конкретния час от денонощието., те могат да се съчетаят еднакво добре не само с елегантните вечерни и коктейлни рокли, но и с ежедневните ни дрехи. 
 
Често основният проблем, с който се сблъскваме, е липсата на достатъчно познания за перлите: Какви видове перли съществуват? Как да различим естествените от фалшивите бисери? Как да поддържаме своето перлено бижу? На какви тоалети отиват перлите? 
 
В желанието си да придадем малко повече блясък и елегантност на ежедневието ни, се постарахме да намерим отговорите на тези въпроси, надявайки се да ви помогнем да се добложите до магията на перлите.
 
[[quote:0]] Какви видове перли съществуват?
 
Най-основното разделение на перлите е свързано с техния начин на образуване. По този критерий те се делят на: естествени и изкуствени перли, както и фалшиви бисери.
 
Естествените перли в черупките на мидите са рядкост. Още по-голяма рядкост са хубаво образуваните перли, които биха били подходящи за изработка на бижута. Тези причини и голямото желание да се притежават перли са довели до необходимостта от намиране на начин за тяхното изкуствено производство в големи количества и на по-ниска цена.
 
Изкуствените перли според начина на създаването и качеството са най-близки до естествените. Те възникват като зрънца пясък (или друго твърдо тяло) се внася вътре в черупката на мидата от човешка ръка. След това мидата се връща да живее във водата и след определен период от черупката се вади перлата, която междувременно се е оформила около твърдото тяло. По този начин в подводни ферми за перли се произвеждат големи количества.
 
Самият процес на култивиране е разработен още през 13 век в Хучау, Китай. Истинският успех обаче идва едва през 1924 г., с откриването на мидата икешо, като промишленото култивиране на перли за първи път става в Япония през 1913 г. Днес около 95% от световната продукция на морските култивирани перли се продават на пазарите от японските търговски къщи.
 
Зародишите в мидите растат минимум 3-4 години, но има видове перли, които е необходимо да се отглеждат и до 10 години. От получените перли само 10% са с висока бижутерийна стойност Клас ”ААА”,  15-20% са от Клас ”АА”, 30-40% са от Клас ”А”, докато останалите перли минават вклас ”B”. Съществува и клас  ”С” но от него не се правят бижутерийни изделия.
 
Имитирани (фалшиви) бисери са всички перли, които по своя блясък напомнят на истинските (получени по естествен или изкуствен път), но по начина на производство и структурата си са съвсем различни. Тези "перли" са изцяло продукт на човешка ръка, без участие на мидите.
 
Ядрото на фалшивите перли е направено от твърд материал (пластмаса, седеф или стъкло), което се покрива с многослойна обвивка от емулсия, която дава крайния блясък на истински перли. Производството на подобни "перли" е по-евтино и по-бързо поради което тяхната цена е много по-ниска от тази на истинските.
 
Перлите се характеризират с огромно разнообразие от цветове - бели, сиви, кафяви, черни, жълти, розови, кремави, небесносини, червени. По форма те могат да бъдат кръгли, продълговати, полусферични, във вид на капка, крушовидни, с неправилна форма и др. Използват се с размери до 2,5 мм (дребни), от 2,5 до 6 мм (средни) и над 6 мм (едри). Оцветяването им е свързано с наличието на различни разтворими във водата соли в зависимост от региона в който се отглеждат и добиват.
 
Друг критерий за класифициране е свързан с водата в която се отглеждат и добиват. По него те се делят на: соленоводни и сладководни перли.
 
Соленоводните перли обикновено са с по-голями размери и имат повече блясък от сладководните, което ги прави по-търсени и по-ценни. Едни от най-добрите и известни места за отглеждане на соленоводни перли са Филипините, Индонезия, Тайланд, Югоизточна Азия. 
 
Сладководните перли обикновено се намират в реки или езера. Те са доста по-разнообразни по форма и цвят и могат да бъдат много по-евтини от соленоводните перли, което ги прави изключително популярни и достъпни. Основният производител на сладководни перли е Китай. 
 
Как да различим истинските от фалшивите бисери?
 
За съжаление, разпознаването на естествните от изкуствено  култивираните перли е трудно. За целта са необходими оптичен и ренгеноскопски метод, възможно е да се направи и химичен тест. Въпреки това, задължително трябва да поискаме сертификат, който удостоверява произхода им и се предлага от всички сертифицирани производители.
 
За да разпознаем истинските от фалшивите перли има два много лесни и надежни техники, които са известни на всички познавачи:
 
1.Когато перлата е истинска и драснете с нея върху стъкло или огледална повърхност, тя оставя бели следи, докато фалшивите пластмасови бисери не остават никаква следа.
2.При втория популярен тест, трябва да захапете перлата леко със зъби. По нея остават следи, ако тя е истинска. Хубавото е, че те лено мога да бъдат заличени, като ги потъркате с пръст.
 
Как да поддържаме своето перлено бижу?
 
Перлите са “капризни” и живи, което налага да бъдем мого внимателни и грижовни към тях. Както и човекът, те също се разболяват, стареят и умират. Затова съществува поверие, че олицетворяват душата на своята притежателка.
 
Най-основните неща, които трябва да знаем за съхранението на перлите са:  
 
1.Колкото по-често ги носите, толкова по-бляскави ще бъдат те и по-женствена вие.
2.Никога не излагайте перлите на влага или на прекалено сухо място.
3.Те не бива да се съхраняват в близост до други скъпоценни камъни и бижута. 
4.Пазете своите перли от директен контакт с козметиката и парфюмите, които ползвате.
5.Най-добрият начин за почистване е да ги накиснете за малко в топла вода с мек сапун /не препарат/. Изплакнете и внимателно ги подсушете с памучна кърпа. 
6.Не съхранявайте перлите в опаковки в които няма достъп на въздух, като пластмасови кутии, защото перлите имат нужда от влага. Най-добре е да ги увиете в мека естествена материя или да ги поствите в бижутерийна торбичка.
7.Никога не ползвайте четка или друг груб способ за почистване на перлите.
 
На какви тоалети отиват перлите? 
 
За ваше вдъхновение сме подбрали няколко различни визии, които потвърждават отново, че „Перлите са винаги подходящи“.