Мода

Големите дизайнери на Ню Йорк

През годините тези дизайнери са станали символ на своя град и много често стилът на Ню Йорк се асоциира именно с тях – Майкъл Корс, Дона Каран и Келвин Клайн. Кои са те всъщност?

Големите дизайнери на Ню Йорк

Ню Йорк, наред с Лондон, Милано и Париж, е една от големите модни столици. Сред цялото море от цветове, имена и марки, има няколко, без които модата в Ню Йорк няма да е същата. През годините тези дизайнери са станали символ на своя град и много често стилът на Ню Йорк се асоциира именно с тях – Майкъл Корс, Дона Каран и Келвин Клайн. Кои са те всъщност?

 

Майкъл Корс

„Елегантността е синоним на простота. Всеки особен детайл в една дреха може да подскаже кога е направена. А аз искам моите дрехи да бъдат вечни.“ – казва Майкъл Корс, един от знаменитите дизайнери на Ню Йорк, а и на Америка. Vogue нарича стилът му „нео-класика“. Ако трябва да се обобщи с няколко думи – Корс шие абсолютно семпли дрехи от възможно най-качествени материи. Ако искаме да се сетим за пример – той е създал гардероба на Рене Русо за филма „Аферата Томас Краун“ – отговарящ напълно на горната максима.[[more]]Майкъл Корс е роден на Лонг Айлънд  в Ню Йорк през 1959 година – той е абсолютният нюйоркчанин. Снима се в реклами от дете, не завършва образованието си, защото има възможност да създаде своя колекция, която продава в мазето на родителите си и със собствени сили (и един банкрут през 90-те) създава огромна модна империя. В момента под марката Майкъл Корс се предлагат както дрехи за всеки пол и възраст, така и козметика, аксесоари и вещи за дома. При Майкъл Корс са започнали кариерата си Дерек Лам и Лазаро Ернандес (половината от Proenza Schouler). Корс е сред любимите дизайнери на американския Вог, както и на първата дама Мишел Обама, която се е появявала в негови рокли на някои от най-важните празници в Белия дом. Списание Wall Street Journal го нарежда на първо място в класацията си на най-влиятелните нюйоркчани.

 

 

Дона Каран

DKNY – или „Дона Каран Ню Йорк“, така се казва едната линия на модната къща и парфюмите на Дона Каран – една дама, също свързана от раждането си с този град. Дрехите й са толкова удобни и лесни за носене и комбиниране, че тя ги нарича fast food. Тайната на успеха й е проста – Дона Каран шие само онова, което и сама би носила. При това да облича работещите жени изобщо не й е достатъчно. „Ние знаем какво работим. А знаем ли кои сме“ е нейният въпрос към жените. Стремежът й – дрехите да помагат не просто да изглеждаме добре, но и да се чувстваме добре. Дона Каран е прочута с благотворителните инициативи, които подпомага и има за тях почти толкова награди, колкото и за постиженията си в модата.

 

Келвин Клайн

Келвин Клайн е роден и израства в Бронкс. Собствената си модна къща основава през 1968, когато е едва 26-годишен и първите си успехи дължи на своята младост и красота – редакторите и собствениците на магазини били очаровани от него. Келвин Клайн знаел какво искат жените на Ню Йорк – семпли и добре ушити дрехи, които могат да се носят навсякъде и да са на достъпни цени. „Аз не правя костюми, а истински дрехи за модерни жени“ – казва той през 1988 година. Но много по-легендарен от неговите дрехи бил усетът му – за хора, за лица, за реклама. Малолетната Брук Шийлдс се появява в реклама на джинсите на марката, задавайки провокативния въпрос „Какво има между мен и моите Calvins? Нищо!“. 200 000 броя са разграбени само за седмица. Келвин Клайн открива за рекламата Кейт Мос. Той пръв слага името си върху ластика на бельото и така прави от невидимите дрехи нещо модерно и желано. През 2003 година Келвин Клайн продава модната си къща, където в момента неговият лесно разпознаваем, минималистичен стил се  продължава от наследника му Франческо Коста. Самият Келвин Клайн няма нищо общо с едноименната марка, но си остава едно от най-големите имена в американската мода.