Mish Mash Fest

Пет нови музея, които ще отворят врати през 2015

Най-големият археологически музей в света ще бъде открит през 2015 година. Заедно с него по целия свят ще отворят врати още нови и интересни места, посветени на изкуството и историята.

Пет нови музея, които ще отворят врати през 2015

Най-големият археологически музей в света ще бъде открит през 2015 година. Заедно с него по целия свят ще отворят врати още нови и интересни места, посветени на изкуството и историята. Избрали сме пет, които ни се струват най-интересни.

„Големият египетски музей“

Това е най-големият археологически музей в света. Намира се на два километра от пирамидите в Гиза и ще отвори врати през есента на тази година.

Началото на този грандиозен строеж е положено през 2010 година след архитектурен конкурс, в който постъпват 1557 проекта от 82 страни, което го прави вторият най-голям в света. Избран е проект на компанията Heneghan Peng от Дъблин.

Музеят е построен с използване на най-модерни технологии, включително виртуална реалност. Експозицията ще включва над 100 000 експоната, като посетителите ще посреща 121-тонна статуя на Рамзес II. Освен това ще има детски музей, конферентни зали, ресторанти, лаборатории и център за обучение.

Една от най-интересните особености на музея е дългата 800 метра стена от алабастър, която нощем свети и ще се вижда от огромно разстояние. На места височината й достига 40 метра.

„Националната галерия на видеоигрите“

Този актуален музей ще отвори врати в Нотингам през март тази година. Това е първият в света музей, посветен само на видеоигрите. Разположен е на пет етажа и има 12 000 експоната, освен това има пространство за временни изложби. Официално музеят има за цел да обяснява и популяризира „културните, икономически, образователни и социални ползи от игрите“.

„Националната галерия на Сингапур“

Това е най-големият център по изкуствата в Югоизточна Азия. Ще бъде открит през ноември 2015 година, а има толкова ретро вид, защото всъщност се помещава в реконструираните зали на старото кметство и Върховния съд. Общата площ на музея е над 64 000 кв. м и в него ще могат да бъдат разгледани произведения на азиатското изкуство от последните два века, в това число на художници, които рядко гостуват в Европа като малайзиеца Латиф Мохидин или филипинеца Фернандо Куето Аморсоло.

Филиалът на Лувъра в Абӯ Даби

Този проект стартира през 2010 година, когато правителството на Обединените арабски емирства плаща 525 милиона долара само за правото да асоциира бъдещия музей с Лувъра. Проектът на сградите, обединени под общ купол, е дело на знаменития френски архитект Жан Нувел. Още около 800 милиона струват произведенията, които ще намерят място в новия Лувър, сред които са картини на Едуард Мане, Рене Маргит, Пол Гоген. На този фон самият музей не е чак толкова скъп – строителството му струва само сто милиона.

Музеят на бъдещето

Наричан още „Музей на утрешния ден“, този интересен проект е дело на испанския архитект Сантяго Калатрава и се намира в Рио де Жанейро. Дори само формата му е съвсем необичайна за музей. Идеята на това място е да предлага на посетителите уникално изживяване, свързано с предизвикателствата на утрешния ден. Ще има различни „варианти на бъдеще“ според това какво се е случило на земята – климатични промени, увеличаващо се и застаряващо население, намалели природни ресурси.