Mish Mash Fest

Пет невероятни срещи на история и съвременност

Миналото и бъдещето могат да се срещнат на най-различни места, но в този случай са се срещнали в архитектурата

Пет невероятни срещи на история и съвременност

[[more]]Миналото и бъдещето могат да се срещнат на най-различни места, но в този случай са се срещнали в архитектурата. Европа е пълна със стари сгради, които са паметници на изкуството и нищо по тях не бива да се променя. От друга страна, за да са живи, къщите имат нужда да са полезни. И във всички тези здания архитектите са направили почти невъзможното – запазили са напълно старото и са добавили новото, функционалното, модерното.

И България е пълна с красиви стари сгради, които се рушат. Няма да престанем да се надяваме, че подобен проект ще се осъществи някой ден в Захарна фабрика или в изоставените тютюневи складове в Пловдив. Ето няколко много вдъхновяващи примера от последните години.

 

Stedelijk Museum Schiedam Transformation, Амстердам

Снимки: MVRDV

Музеят за модерно изкуство се помещава в сградата на църква, строена през 1787 г. Реконструкцията е извършена от архитектурно бюро MVRDV, което прави почти невъзможното – разполага фоайето на музея с кафене и магазин за сувенири в църквата, без да разваля абсолютно нищо от нея. Всички конструкции са сглобяеми и се развалят лесно, след което зданието ще остане в първоначалния си вид. Между модерните яркочервени лавици остроумно се разполагат запазените стари елементи от храма.

Andrée Chedid Media Library, Туркоан

 Снимки: D'HOUNDT + BAJART

Новата библиотека на град Туркоан се помещава в стара фабрика. Всички добавени помещения от D'HOUNDT + BAJART Architects & Associates са изработени от дървени плоскости, подобни на пчелна пита. Те са продупчени несиметрично на много места, така че в помещенията на библиотеката почти няма нужда от изкуствено осветление.

Imperial War Museum, Лондон

Снимки: Норман Фостър Бюро

Военният музей в Лондон е реконструиран от архитектите от бюрото на Норман Фостър. Музеят се разполага в сградата на бившата военна болница "Св. Вартоломей", която отвън е напълно запазена. Вътре обаче помещенията са обединени в огромна зала, в която самолетите сякаш се реят над главите на посетителите, а четирите етажа са свързани от черни бетонни стълбища.

Everyman Theatre, Ливърпул

Снимки: Хауърд Томпкинс

Над сто снимки на жители на Ливърпул красят фасадата на обновения театър. Старата сграда, която се помещава в бившата църква "Hope Hall Chapel", се нуждаела от реставрация и още помещения. За целта Хауърд Томпкинс и неговият екип запазват максимално наличната сграда и я разширяват, като запазват всички тухли от съборените стени, за да ги използват в новия строеж. Театърът е със система за естествена вентилация и толкова много енергоспестяващи решения и материали, че има най-висок сертификат по скалата на Breeam.

Rocks Police Station, Сидни

Снимки: Welsh + Major

И един хубав пример от Австралия. През 1880 г. тогавашният правителствен архитект Джеймс Барнет проектира полицейски участък в Сидни, който работи до 1974 г. След това сградата е изоставена за известно време, а днес в нея се намира кафене, проектирано от Welsh + Major, при това с максимално запазени елементи от дългата и интересна история на този обект. На мястото на някои от тухлените стени са изградени стъклени панели, които се отварят през лятото. Част от покрива също е стъклена. Запазени са медните пилони на стария участък, които са включени като част от фасадата.