Mish Mash Fest

Пет наклонени кули в Европа, без да броим тази в Пиза

Думите “наклонена кула” неизменно извикват в съзнанието ни асоциацията с Пиза. Но знаменитата постройка, превърнала се в емблема на този тоскански град, далеч не е единствената в света.

Пет наклонени кули в Европа, без да броим тази в Пиза

[[more]]Думите “наклонена кула” неизменно извикват в съзнанието ни асоциацията с Пиза. Но знаменитата постройка, превърнала се в емблема на този тоскански град, далеч не е единствената в света. Самата Италия може да се похвали с доста подобни – съвсем наскоро ви запознахме с Двете кули в Болоня, която толкова обичаме. Сега специално за вас, момичета, подбирам още пет не така известни кули в Европа, които обаче са не по-малко наклонени и които безспорно заслужават вашето внимание. А килнатите кули из другите континенти са съвсем отделна тема. През последните десетина години е доста модно да се строят нарочно наклонени кули. Всички включени в тази селекция обаче са строени с цел да бъдат устремени право към небето, но времето и природните условия са работили в друга насока...

[[quote:0]]

Завършена през 1450 г., кулата на лютеранската църква в гробището на немското селце Зуурхузен в Долна Саксония, близо до Балтийското крайбрежие, е своеобразна рекордьорка. Тухлената готическа постройка е висока е 24,5 м, но отклонението й е 5,19 градуса, което я прави най-наклонената кула в света. Този факт е вписан дори в “Книгата на рекордите” на Гинес, макар че през 2010 г. в Абу Даби бе построена нарочно наклонена кула с още по-голямо отклонение.

[[quote:1]]

Построена е през 1732 г. по инициатива на уралския фабрикант Демидов. Злите езици говорят, че не е естествено наклонена, а Демидов знаел за кулата в Пиза и също искал да притежава подобен екзотичен обект в имението си в Невянск, Среден Урал. За това място съществува още една зловеща градска легенда – че в избата на кулата имало работилница за сребърни монети, която преди посещението на някакъв правителствен ревизор била потопена заедно с работниците в нея. Днес няма никакви подземия под кулата и не са открити останки от такива.

[[quote:2]]

Олдехове се намира в холандския град Леуварден, който освен с нея се слави и като родно място на Мата Хари, иначе Маргарета Гертруда Зеле. Кулата остава недовършена заради опасността да рухне. Жителите на града започват строежа й през 1529 г. с идеята тяхната църковна кула да е по-висока от камбанарията на църквата в съседния Гронинген, която е 97 м и е четвърта по височина в цяла Холандия. Обаче меката влажна почва в “ниската земя” поддава и постройката се накланя още по време на самия строеж, прекратен през 1532 г. Днес от църквата е запазена само наклонената й кула с часовник и две камбани.

[[quote:3]]

Червената тухлена Кшива виежа е средновековно отбранително съоръжение в Торун, чийто връх е изместен с метър и половина встрани от там, където би трябвало да е, ако кулата беше права. Тя е една от забележителностите на Стария град в Торун и, разбира се, се намира на улица “Под Кривата кула”. Строена е през ХІІІ в. за защита на града и постепенно започва да се накланя заради глинестата почва под основите й. През ХVІІІ в. е превърната в женски затвор, а през ХІХ в. там се помещава ковачница и оръжейна работилница заедно с жилището на оръжейника. По това време островърхият готически покрив вече е опасно килнат, затова го сменят с обикновен полегат. Сега в Кривата кула се помещава Културният център на Торун и кафенето “Кшива”.

[[quote:4]]

Сююмбике е стражевата кула на Казанския кремъл и се намира, разбира се, в град Казан, столицата на Татарстан, който е в състава на Руската федерация и в най-източните географски граници на Европа. В момента отклонението на върха й от вертикалата е 1,98 м при височина 58 м. Кулата е един от символите на Казан, който съчетава елементи от руската и ориенталската култура и архитектура. Не е съвсем ясно кога е строена – някои специалисти я отнасят към ХVІІ–ХVІІІ в., други – към ХVІ в. Няма документи за строителството й, тъй като средновековният архив на Казан, който се съхранявал в Москва, изгаря през 1701 г. в опустошителния пожар там. Предполага се, че кулата е била част от двореца на татарската царица Сююмбике (1516–1557), първата жена със статут на пълноправен хан в ислямския свят. По тази причина в средата на ХІХ в. започват да наричат кулата на нейно име – и така си остава и до днес.